:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe opady deszczu

Adam Struzik honorowym obywatelem Płońska

samorząd, Struzik honorowym obywatelem Płońska - zdjęcie, fotografia

W czwartek, 20 września rada miasta Płońska – głosami rządzącej koalicji, zdecydowała o nadaniu Adamowi Struzikowi  tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Płońska”. Zdaniem opozycji burmistrza, nie powinno się nadawać tytułu politykom, szczególnie w trakcie wyborczej kampanii.

Obecnie Płońsk ma 10 honorowych obywateli: Stanisław Ryszard Dobrowolski, Stefan Wesołowski, Jan Osowski, Barbara Wachowicz, Jerzy Wierzchowski, Szewach Weiss, Shmuel Rifman, Witold Grzebski, ks. Edmund Makowski, Karol Otto Kotz.

Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Płońska Adamowi Struzikowi (PSL)  – marszałkowi województwa mazowieckiego złożyły (7 września) miejskie szkoły i przedszkola, Miejskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz grupa radnych.  W uzasadnieniu projektu czwartkowej uchwały napisano m.in., że Adam Struzik jest ogromnie zaangażowany we współpracę z Płońskiem i miasto może zawsze na niego liczyć, podczas jego kadencji jako marszałka zrealizowano w mieście wiele projektów inwestycyjnych i społecznych, a dzięki jego zaangażowaniu Płońsk pozyskał ogromne środki.

Podczas czwartkowej sesji, radny Wojciech Bluszcz (WS) złożył wniosek formalny o zdjęcie tego punktu z porządku obrad.

- Czym jest honorowe obywatelstwo? To szczególny tytuł nadawany za zasługi dla miasta  - mówił radny Bluszcz, wymieniając nazwiska osób, którym dotychczas nadano taki tytuł.

Radny mówił, że w przypadku wszystkich tych osób istnieje  wspólny mianownik, bo żadna z nich nie jest, czy też nie była, czynnym politykiem.

- Pan Struzik jest czynnym politykiem i już to w moich oczach jest co najmniej niestosowne – mówił, dodając, że marszałek dysponuje środkami publicznymi i żadnych pieniędzy prywatnych dla Płońska nie ufundował.

Kolejnym argumentem radnego była pora podejmowania tej decyzji.

- Za 30 dni mamy wybory samorządowe – mówił. – To jest czynny polityk, który bierze udział w kampanii wyborczej,  z partii, której nazwy nie będę wymieniał celowo.

Przewodniczący rady, Henryk Zienkiewicz argumentował, iż niektórzy z honorowych obywateli Płońska również byli politykami,  np. Jerzy Wierzchowski, Jan  Osowski  czy Shmuel Rifman.

Burmistrz Andrzej Pietrasik ten argument powtórzył, dodając, że również Szewach Weiss czy Karol Kotz zajmowali się polityką.

- Moje uczucia, które mam do marszałka Struzika, to jedno słowo: wdzięczność. Ja wiem, co marszałek dla Płońska zrobił – powiedział burmistrz, dodając, że marszałek interesował się sprawami miasta i podawał przykład rekordowego płońskiego projektu, dotyczącego budowy m.in. obwodnicy zachodniej, a szacowanego na ponad 65 mln zł. Burmistrz mówił, że projekt został dobrze oceniony, zabrakło pieniędzy, ale pula środków została zwiększona.

Wniosek radnego Bluszcza został odrzucony głosami rządzącej koalicji.

Radny Marcin Kośmider (PiS) komentował, że burmistrz podkreślał swoją apolityczność  i właśnie teraz to widać. Mówił, że decyzja o nadaniu honorowego obywatelstwa powinna być podejmowana już po samorządowych wyborach, jak Adam Struzik przestanie być marszałkiem .

Kośmider zwracał się do burmistrza, by podziękował marszałkowi za sprywatyzowanie PKS i radził, by zapytać marszałka, jaką w Płońsku mamy kolej. Zdaniem Kośmidra, marszałek jest takim samym filantropem jak burmistrz  a sprawa nadania obywatelstwa to polityczna zagrywka.

Radny Krzysztof Tucholski (WS) pytał, czy Adam Struzik chciałby otrzymać w takiej atmosferze obywatelstwo. Argumentował, że marszałek wypełnia swoje obowiązki i każdy by je na jego miejscu wypełniał. Radny apelował, by sprawę odłożyć, aż odbędą się wybory.

Decyzja o nadaniu Adamowi Struzikowi honorowego obywatelstwa została podjęta 12 głosami  rządzącej koalicji.

Burmistrz Pietrasik już po głosowaniu zapowiedział, że zapozna się z wypowiedziami, które padły na sesji i niewykluczone, że skorzysta z trybu wyborczego. Burmistrz mówił, że kolej jest państwowa, PKS został sprywatyzowany przez rząd a nie przez marszałka i radził Kośmidrowi, by liczył się ze słowami, bo procesów wyborczych może mieć więcej.

tekst i foto: Katarzyna Olszewska


Adam Struzik honorowym obywatelem Płońska komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-09-20 19:48:22

    Ale siara!

Dodajesz jako: Zaloguj się