:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C bezchmurnie

Akcja karetka!

potrzebna pomoc, Akcja karetka! - zdjęcie, fotografia

Niepełnosprawnym, porzuconym dzieciom z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Kraszewie Czubakach (gm. Raciąż) potrzebna jest karetka. Taka specjalistyczna, która zawiezie je w razie potrzeby do szpitala. Akcja karetka właśnie trwa!

W ZOL-u w Kraszewie Czubakach przebywa obecnie około 50 ciężko chorych, niepełnosprawnych i w większości porzuconych przez rodziców dzieci. Niektóre z nich są w śpiączce, niektóre nie są w stanie same się poruszać a wszystkie potrzebują całodobowej opieki.  
Środki z Narodowego Funduszu Zdrowia to pieniądze tylko na leczenie i rehabilitację ciężko dotkniętych przez los dzieci, a koszty są znacznie wyższe. Maluchy potrzebują wielu rzeczy: ubrań, zabawek i domowej opieki. Dlatego właśnie powstała fundacja „Odzyskać Radość”, której misją i celem, jak z samej nazwy wynika, jest pomoc w opiece nad małymi pensjonariuszami ośrodka i przywracanie im radości.
Fundacja będąca organizacją pożytku publicznego działa od kilku lat i ma już na swoim koncie sukcesy, m.in. utworzenie specjalnej szkoły podstawowej w Kraszewie Czubakach. Obecnie trwa budowa budynku, gdzie w przyszłości będzie funkcjonowała szkoła, a w jej ramach żłobek, oddział przedszkolny i podstawówka. Inwestycja, na którą fundacja pozyskała dofinansowanie ma być zrealizowana do końca tego roku. Dzięki fundacji powstało również małe centrum edukacji „Promyczek”, gdzie dzieci mogą skorzystać z różnych form edukacyjnych i terapeutycznych, m.in. muzykoterapii.
Prezes fundacji „Odzyskać Radość”, Grażyna Chmielińska mówi, że postępy w edukacji chorych dzieci są widoczne.
- Obecnie prowadzimy zbiórkę na zakup specjalistycznej karetki - dodaje.
Dzieci muszą być wożone na różne zabiegi, do szpitali, często bywa tak, że są w ciężkim stanie. Obecnie ZOL korzysta z transportu szpitalnego, ale dzieci potrzebują specjalistycznej karetki, ponieważ z racji ciężkich schorzeń, mają też, można powiedzieć, specjalistyczne potrzeby.   
W zakupie karetki dla chorych dzieci można pomóc wpłacając pieniądze na konto fundacji, można też przekazać 1 proc. swojego podatku, rozliczając się w skarbówce. Trwa również akcja zbierania pieniędzy na portalu www.zrzutka.pl

Zamiast kwiatów

Osoby biorące ślub mogą pomóc chorym dzieciom, prosząc gości, by zamiast kwiatów przynieśli np. pieluszki czy ubranka, możemy też przeprowadzić zbiórkę publiczną. Inną formą pomocy jest wirtualna adopcja, można wybrać sobie dziecko, na które przekażemy pieniądze. Szczegóły dotyczące tych akcji są dostępne na stronie fundacji: www.odzyskacradosc.pl

Jeśli chcesz pomóc w zakupie karetki możesz wpłacić pieniądze na konto Fundacji „Odzyskać Radość” z dopiskiem: wpłata na zakup karetki. Nr konta: 08 1090 2604 0000 0001 3264 1538.
Aby przekazać 1 proc. podatku przy rozliczeniu PIT trzeba wpisać: Fundacja „Odzyskać Radość”; KRS 0000337105.

Katarzyna Olszewska
foto: zbiory fundacji

Akcja karetka! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się