:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C bezchmurnie

Będzie inscenizacja bitwy arcelińskiej!

Kiedy: 2018-08-19 , godzina: 13:00 | Gdzie: Arcelin

zaproszenia, Będzie inscenizacja bitwy arcelińskiej! - zdjęcie, fotografia

W niedzielę, 19 sierpnia w Arcelinie (gm. Płońsk) odbędzie się inscenizacja bitwy arcelińskiej.

Uroczystości rozpocznie msza święta polowa o godz. 13, a po niej nastąpi składanie kwiatów pod pomnikiem pamięci bohaterów bitwy pod Arcelinem.

Inscenizację arcelińskiej bitwy, która miała miejsce w 1920 roku,  zaplanowano na godzinę 15.  Organizatorami imprezy są: gmina Płońsk, miasto Płońsk oraz  płońskie starostwo.

Dodajmy, że organizowane w przeszłości inscenizacje w Arcelinie  cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.  

W 1920 roku w obliczu bolszewickiego najazdu Polacy musieli ponownie bronić niedawno odzyskanej niepodległości - na Mazowszu stacjonowały dwie rosyjskie armie, mając znaczną przewagę nad Polakami.

Bolszewicy zaatakowali Płońsk wieczorem, 16 sierpnia a jego utrzymanie wydawało się niemożliwe, bolszewicy podchodzili bowiem do pierwszych zabudowań. Polskie pozycje pod Płońskiem obronił, prowadząc brawurową szarżę, 1 pułk szwoleżerów majora Jerzego Grobickiego. 17 sierpnia do Płońska dotarł  201 pułk szwoleżerów, który zorganizował obronę na linii Ćwiklina, wysuwając zwiad do Arcelina i ubezpieczając kierunek Baboszewo - Płońsk. Gdy 17 sierpnia bolszewicy znowu  zaatakowali Płońsk, ponownie zostali pokonani w okolicy Arcelina. Bitwa trwała kilka godzin, przy czym dużą rolę odegrała szarża kawalerii w momencie zagrożenia - 1 pułk szwoleżerów otrzymał już rozkaz wycofania się na Płońsk. Kawaleria w kilku falach uderzyła na piechotę bolszewików odnosząc zwycięstwo. Kilka godzin później na pole bitwy przyjechał dowódca 5 Armii, gen. Władysław Sikorski i udekorował żołnierzy krzyżami Orderu Virtuti Militari. Bitwa o Płońsk, znana z brawurowej szarży kawalerii zakończyła istotną część operacji warszawskiej i dzięki niej bolszewikom nie udało się wyjście na tyły polskiej 5 Armii. (ko)

foto: archiwum

Będzie inscenizacja bitwy arcelińskiej! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się