:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe opady deszczu

Biało-czerwona parada na ulicach Płońska

W sobotnie (29 września) słoneczne, jesienne popołudnie o godzinie  14 z parku przy ulicy 1 Maja w Płońsku wyruszyła biało-czerwona Parada Niepodległości.

Biało-czerwony korowód przemaszerował ulicami miasta na błonia nad Płonką.  Podczas przemarszu organizatorzy zaplanowali dwa przystanki.

Podczas  pierwszego z nich, na skrzyżowaniu ul. Wolności i Grunwaldzkiej - tuż przed mostem nad Płonką – uczczono pamięć walczących w wojnie 1920 roku. Zostało też ogłoszone, że w okolicy tego miejsca - z inicjatywy Jednostki  Strzeleckiej 1006 Płońsk - ma powstać pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Drugi przystanek był na rondzie na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Żołnierzy Wyklętych. Odbyło się tam uroczyste przecięcie wstęgi, poświęcenie i nadanie imienia 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Parada zakończyła się wspólnym śpiewaniem patriotycznych piosenek i biesiadowaniem. Na płońskich błoniach zabrzmiały m.in.: „ O mój rozmarynie”, „Warszawo ma”,  „Przybyli ułani pod okienko”, „Pieśń o małym rycerzu”, „Serce w plecaku”, „Mury” w wykonaniu uczniów Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka” w Płońsku..

Parada Niepodległości była biało-czerwona i historyczna. Uczestnicy przygotowali na ten dzień m.in.: specjalne biało-czerwone stroje, kostiumy historyczne, biało-czerwone rekwizyty, flagi, kokardy patriotyczne czy balony. Na czele parady białą dorożką jechał marszałek Józef Piłsudski w towarzystwie mieszkańców, a korowód zamykały wozy strażackie i maszyny rolnicze.

Organizatorami Parady Niepodległości były trzy samorządy: miejski, gminny i powiatowy, a współorganizatorami  MCK i MCSiR w Płońsku.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Biało-czerwona parada na ulicach Płońska komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się