Wchodząc do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Płońsku można było przeczytać hasło „Blaski i cienie życia z telefonem - sąd nad telefonem”, a po drugiej stronie na ścianie obejrzeć prace uczniów na podobny temat.
Blaski i cienie. Blaski według autorów niektórych prac to kontakty z bliskimi, dostęp do numerów alarmowych, wymiana informacji, bycie na czasie, słuchanie muzyki, a cienie - uzależnienie od smartfona, opuszczanie w nauce, odciąganie od rzeczywistości, ograniczenie czasu, hejt, kłamstwa, samotność.
I jak ważny jest to temat przekonali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Płońsku podczas debaty zorganizowanej właśnie we wtorek 26 listopada w sali gimnastycznej SP 1. Organizatorzy postanowili przekazać młodzieży różne informacje na temat tego, co wraz z telefonem wnoszą w swoje życie. Przygotowując scenariusz debaty poprosili przedstawicieli różnych instytucji o przygotowanie wykładów na konkretne tematy.
W debacie wzięli udział: prezes stowarzyszenia "Integritas" Mirosława Michalska, dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej w Płońsku Ewa Długoszewska, psycholog z poradni psychologiczno-pedagogicznej Agata Iwanowska-Maliszewska, przedstawiciele z komendy powiatowej policji w Płońsku Monika Drzewaszewska i Jarosław Trębski, przedstawiciel służby więziennej Mariusz Bednarski, komendant płońskiej straży miejskiej Bogdan Lewandowski.
Spotkanie rozpoczęło się od wykładu doktor Mirosławy Michalskiej, która mówiła o rozwoju dzieci i młodzieży oraz skutkach zdrowotnych przesadnego używania telefonów, przedstawicielki poradni psychologiczno-pedagogicznej o skutkach nadmiernego korzystania ze smartfonów, które zostały już określone jako uzależnienie zwane fonoholizm, a z którym pracownicy poradni spotykają się coraz częściej. Przedstawiciele komendy powiatowej natomiast omawiali podstawowe formy cyberprzemocy i konsekwencje prawne poparte autentycznymi przykładami, zaś przedstawiciel straży miejskiej mówił o nieodpowiedzialnym zachowaniu się na drodze ilustrując wszystko przygotowanymi krótkimi filmikami z życia. Debata zakończyła się wspólną rozmową uczniów i gości, a przedstawiciele społeczności szkolnej mieli przygotowane pytania, które wyłoniły się podczas spotkań z wychowawcami.
Organizatorami debaty i szkolnej akcji „Blaski i cienie życia z telefonem - sąd nad telefonem” byli pedagog szkolny Anna Stawicka, psycholog szkolny Łukasz Smółka oraz opiekunowie samorządu uczniowskiego: Olga Zdunowska, Anna Ciarkowska, Grzegorz Kawczyński a pytania w imieniu uczniów podczas debaty zaproszonym gościom zadawali przedstawiciele samorządu uczniowskiego: uczennice klasy VII - Nina Świętochowska, Maja Białorudzka, Wiktoria Markwart.
tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Blaski i cienie życia z telefonem, czyli debata profilaktyczna w SP 1 Płońsk komentarze opinie