:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C bezchmurnie

Blisko stu uczestników ciekawego rajdu

„Podróż przez dwudziestolecie” - pod takim hasłem miasto Raciąż zorganizowało II edycję rajdu rowerowego, który odbył się w sobotę 21 lipca.

A dlaczego podróż przez dwudziestolecie? Otóż tradycją rajdu jest nie tylko pokonywanie wyznaczonych kilometrów, ale przede wszystkim podróżując na rowerze uczestnicy odwiedzają ciekawe miejsca historyczne i zabytkowe. I w tym roku na szlaku rajdu rowerowego znalazły się trzy obiekty, które powstały właśnie w dwudziestoleciu międzywojennym.

Tegoroczny rajd tradycyjnie wystartował sprzed ratusza w Raciążu, a pierwszym przystankiem z historią była Wierzbica Pańska (gm. Dzierzążnia), gdzie uczestnicy mogli podziwiać nadal działający młyn wodny, z roku 1938 zlokalizowany przy rozlewisku rzeki Płonki. O historii młyna i dwóch pozostałych zabytkach  opowiadał archeolog Marek Gierlach. Młyn w Wierzbicy Pańskiej został wybudowany przez małżonków Świderskich Józefa i Walerię z Pelców. Uczestnicy rajdu mogli zobaczyć młyn tylko z zewnątrz, ponieważ od 26 czerwca do 30 sierpnia przeprowadzana jest konserwacja obiektu.

W drugim etapie uczestnicy rajdu przejechali do Skołatowa (gm. Dzierzążnia), w którym zwiedzali kościół pw. św. Achacjusza wybudowany w latach 1923-32. W Skołatowie organizatorzy przygotowali dla uczestników rajdu ciepły posiłek.

Trzeci etap wyprawy rajdu rowerowego to trasa ze Skołatowa do Raciąża, a po drodze zwiedzanie ostatniego zaplanowanego zabytku - Dworu w Mystkowie. Został on wybudowany w roku 1925, w miejsce starego drewnianego, a w 1912 roku był w posiadaniu braci Staniszewskich herbu Pobóg Antoniego i Władysława w przyszłości pierwszego starosty powiatu grodzkiego miasta Gdyni.

Rajd w pigułce:

- w tegorocznym rajdzie wzięło udział 94 uczestników z miasta i gminy Raciąż, z Płońska, Baboszewa i Płocka;

- najstarsi uczestnicy mieli ponad 70 lat, a najmłodszy lat 8;

- rajd liczył 61 km;

- zakończył się wręczeniem pamiątkowych medali podczas biesiady cygańskiej na placu Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

Nad bezpieczeństwem rajdu czuwali funkcjonariusze policji z wydziału ruchu drogowego z Płońska i strażacy z OSP Raciąż. Organizatorem tegorocznego rajdu było miasto Raciąż, a podmiotami wspierającymi: Bak Spółdzielczy, MCKSiR, PGKiM, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Raciąża.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Blisko stu uczestników ciekawego rajdu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się