:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C lekkie zachmurzenie

Chcą zmodernizować sortownię

inwestycje, Chcą zmodernizować sortownię - zdjęcie, fotografia

W środę, 12 września rada miasta Płońska zdecydowała o powierzeniu miejskiej spółce PGK realizacji usługi zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu miasta a także utrzymania i modernizacji regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Uchwała ta była wymogiem, by spółka mogła otrzymać środki na modernizację sortowni śmieci.

Miasto powierzy spółce te zadania na okres 10 lat. Przetargi będą nadal ogłaszane, ale na wywóz śmieci z terenu miasta - bez usługi zagospodarowania odpadów.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, będące właścicielem regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, może pozyskać środki na jej modernizację.

Prezes PGK, Dariusz Matuszewski podczas środowej sesji mówił, że spółka ubiega się o środki na daleko idącą modernizację sortowni odpadów komunalnych. Wniosek o dofinansowanie został złożony dwa lata temu.

- Modernizacja jest niezbędna, by stawić czoło polityce państwa, która zmierza do gospodarki obiegu zamkniętego,  coraz większej ilości zbieranych selektywnie odpadów i wyznacza poziomy odzysku – mówił. – Gdy prawie 10 lat temu zakład był budowany, obowiązywały inne realia i zakład był dostosowany głównie do przerobu odpadów zmieszanych. Różnica w segregowaniu odpadów zmieszanych i tych zbieranych selektywnie jest duża. Na linię możemy puścić 25 ton odpadów zmieszanych na godzinę a przy 4 tonach odpadów zebranych selektywnie, linia się blokuje. Uznaliśmy więc, że trzeba zmienić całkowicie filozofię sortowania odpadów i dostosować zakład do tej sytuacji, a to wymaga daleko idącej automatyzacji.

Prezes dodawał, że projekt modernizacji sortowni zyskał uznanie, środki przyznano, ale spółka nie jest typową spółką miejską – w przypadku odpadów tylko 20 proc. stanowią  odpady z Płońska, pozostałe są z terenu powiatu i regionu, a w takiej sytuacji spółka nie mogłaby otrzymać dofinansowania i konieczne jest powierzenie realizacji usług przez miasto.

Jak informował prezes Matuszewski, koszt modernizacji sortowni jest szacowany na 12 mln zł, przy czym wysokość dotacji to około 8 mln zł.

Katarzyna Olszewska

foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Chcą zmodernizować sortownię komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się