:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C bezchmurnie

Ciekawy raport płońskiego KRUS

Artykuły, Ciekawy raport płońskiego - zdjęcie, fotografia

70 wypadków w rolnictwie
Jak informuje płońska placówka terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego corocznie wpływa około 70 wniosków o odszkodowanie za wypadek przy pracy rolniczej.

Kierownik PT KRUS w Płońsku Andrzej Sokólski wskazuje, że najczęstszą przyczyną zdarzeń w rolnictwie są różnego rodzaju upadki, m. in. na podwórzu podczas wykonywania zwykłych czynności, z drabin, maszyn i urządzeń rolniczych, a także potknięcia na nierównościach czy progach budynków gospodarczych. Zdarzeń takich płoński KRUS odnotował 18. Kolejną grupę (7 zdarzeń) stanowią uderzenia i pogryzienia przez zwierzęta w czasie ich doglądania. Następne sytuacje (5 zdarzeń) to różne pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń rolniczych.

- W pierwszych trzech kwartałach tego roku najwięcej zdarzeń było na terenie gminy Raciąż. Nasza placówka została poinformowana aż o 11 zdarzeniach - wskazuje kierownik Sokólski. - W gminie Załuski doszło do 9 zdarzeń, a w gminie Naruszewo do 7 - dodaje kierownik. Na terenie gminy Baboszewo placówka odnotowała 6 zdarzeń, w gm. Sochocin było o jeden wypadek mniej. Do 3 zdarzeń doszło na terenie gmin Nowe Miasto i Płońsk, a do 2 w Dzierzążni. Najmniej wypadków było na terenie gminy Joniec, skąd wpłynął tylko jeden wniosek o odszkodowanie.

Jak informuje płoński KRUS, aby zmniejszyć ryzyko wypadków w gospodarstwie rolnicy powinni w okresie jesienno-zimowym wyrównać nawierzchnię podwórza, utrzymywać porządek w obejściu oraz budynkach gospodarczych.

- Rolnicy powinni używać odpowiedniego obuwia o grubej kratowanej podeszwie zapobiegającej poślizgnięciu się, stosować rękawice i odzież roboczą, sprawdzić stan drabin i schodów - przestrzega i doradza kierownik KRUS.

- Podczas obsługi zwierząt należy zwrócić uwagę na ich zachowanie, czy nie są spłoszone, niespokojne i czy zbyt długo nie przebywają w budynkach. Dlatego przed podejściem należy dać sygnał głosowy o tym zamiarze - doradza kierownik.

Eksperci z placówki terenowej płońskiego KRUS tłumaczą, że, aby uniknąć zdarzeń związanych z pochwyceniem przez różne części maszyn - należy pamiętać, by przed podejściem do sprzętów w czasie sprzęgania, naprawy, regulacji wyłączyć silnik oraz elementy wirujące.

- Rolnicy muszą pamiętać, że praca w gospodarstwie rolnym może być bezpieczna, należy tylko przestrzegać zasad bhp - mówi kierownik Sokólski.

Łukasz Wielechowski

foto: Łukasz Wielechowski

Ciekawy raport płońskiego KRUS komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się