:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe, przelotne opady deszczu

Ciekawy wieczór w muzycznej

„Szmonces warszawski, czyli gwircmany w Płońsku” w wykonaniu Wojciecha Machnickiego i Stanisława Górki przy akompaniamencie Zbigniewa Rymarza – taki spektakl odbył się we wtorek, 12 czerwca, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Płońsku.

Szmonces to z hebrajskiego nonsens, dowcip, błahostka. Szmoncesem może być monolog, dowcip, skecz a także piosenka. Czerpie on wzorce z humoru żydowskiego. Szmonces za każdym razem powoduje u odbiorców uśmiech.

W spektaklu usłyszeliśmy wiele znanych i lubianych piosenek, a także dowcipów i zabawnych miniscenek żydowskich. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Tylko we Lwowie". Publiczność zakończyła spektakl owacją na stojąco.

Przed spektaklem - zorganizowanym w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia powiatu płońskiego – publiczność przywitał starosta Andrzej Stolpa, a Ryszard Buczyński (dyrektor ZSO w Płońsku) pokazał prezentację oraz wygłosił gawędę na temat „Żydzi w walce o Niepodległą Polskę". Uczniowie szkoły muzycznej zaś zaprezentowali swoje talenty w grze na skrzypcach, klarnecie oraz trąbce.

Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Płońsku, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Płońsku oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku.

foto: Marta Olechowicz

Ciekawy wieczór w muzycznej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się