:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C lekkie zachmurzenie

Dla Niepodległej w ratuszu

Finisaż wystawy „Drogi do Niepodleglej” to kolejna impreza w roku jubileuszowym obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości, zorganizowana w płońskim ratuszu.

Finisaż wystawy, pod patronatem burmistrza Płońska Andrzeja Pietrasika, odbył się w czwartek, 13 września. Na spotkanie przybyła młodzież i nauczyciele płońskich szkół podstawowych oraz dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie dr Tadeusz Skoczek. Burmistrz serdecznie powitał zgromadzonych gości, a w szczególny sposób wyróżnił uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z dyrektor Joanną Szczepańską, mówiąc, że jest to szkoła wyjątkowa, ponieważ ma więcej niż 100 lat, bo aż 105 i młodzież tej szkoły ma szczególny tytuł do tego, aby świętować Niepodległą ze względu na swoją historię, a dzisiejsza wystawa to bardzo dobry sposób i miejsce do  popularyzacji wiedzy historycznej i popularyzacji niepodległości.

Dopełnieniem finisażu był występ wybitnej polskiej aktorki filmowej i teatralnej Ewy Dałkowskiej, która zaprezentowała wspomnienia polskiej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny, pełniącej funkcję sekretarza naczelnika Józefa Piłsudskiego. Słowa aktorki zabrzmiały wyjątkowo, a towarzyszyły im dźwięki akompaniamentu pianisty Dominika Rosłana.

Ciekawostką jest fakt, że podczas imprezy, spontanicznie wystąpiła młodzieży z zaprzyjaźnionego miasta Tiszafured z Węgier, która gości w tych dniach w Płońsku. Po występie burmistrz Płońska dziękując gościom, zdradził ciekawostkę z rozmów podczas spotkania z dyrektorem Muzeum Niepodległości – chodzi o inicjatywę jaką Muzeum Niepodległości w Warszawie realizuje wspólnie z Ministerstwem Kultury Węgier dotyczącą projektu wydania książki na temat udziału Węgrów w Legionach Polskich.

Impreza odbyła się w ramach obchodów europejskich dni dziedzictwa, wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej mającej na celu m.in. promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa europejskie Rady Europy w tym również Polska, która włączyła się do akcji w roku 1993 . Europejskie dni dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także największe święto zabytków kultury starego kontynentu, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślanie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu miedzy kulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w którym odbywają się wydarzenia udostępniają do zwiedzania zabytki, miejsca kultury, a także organizują wystawy, wykłady oraz imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców. W ramach obchodów europejskich dni dziedzictwa w Płońsku odbyły się już: koncert organowy w kościele św. Michała Archanioła, Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” oraz właśnie czwartkowy finisaż wystawy ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie „Drogi do Niepodległej”.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk


Dla Niepodległej w ratuszu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się