:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C zamglenie

Do hymnu - podniośle w Jońcu

W poniedziałek, 29 października, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Jońcu spotkało się 116 uczniów. Wszyscy w odświętnych strojach, dziewczęta dodatkowo z czerwonymi szalami, chłopcy z czerwonymi muszkami. A wszystko po to, aby wziąć udział w I etapie (przesłuchaniach) ogólnopolskiego konkursu Narodowego Centrum Kultury z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zadanie konkursowe polegało na wspólnym zaśpiewaniu przez co najmniej połowę uczniów szkoły hymnu państwowego i dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

Uczniowie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” (wszystkie zwrotki) „Rotę” i „Boże coś Polskę”. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane (dźwięk i obraz), ocenione i zakwalifikowane przez dwuosobowe jury: Michała Sławeckiego i Annę Perzanowską-Tarasiuk.

Konkurs był adresowany do wszystkich szkół w Polsce (poza muzycznymi), a o udziale szkoły z Jońca zadecydowała kolejność zgłoszenia. Bierze w nim udział 300 szkół z całej Polski.

Inicjatorem konkursu w Jońcu jest nauczyciel muzyki Grzegorz Bauman, który przygotował na ten wielki dzień uczniów od strony wokalnej. Po prezentacji wokalnej jury podziękowało nauczycielom, dyrekcji, a przede wszystkim uczniom za piękne wykonanie patriotycznych utworów, wręczając dyrektor szkoły Bożenie Jaworskiej pamiątkowy dyplom.

W listopadzie odbędzie się druga tura konkursu. Występy szkół z Polski będą oceniane przez centralne jury. Szkoły, które otrzymają najwyższą punktację (po 5 szkół z każdego województwa) wyłonią laureatów wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Jury centralne wskaże laureatów I, II i III miejsca oraz przyzna wyróżnienia dla szkół, w każdym województwie, z wyłączeniem tych, w których szkoły zostały laureatami na poziomie ogólnopolskim. Ogłoszenie wyników już niedługo, bo 20 listopada.

Konkurs organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach wieloletniego programu rządowego „Niepodległa na lata 2017-2021”.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Do hymnu - podniośle w Jońcu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się