:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C lekkie zachmurzenie

Dofinansowanie na wymianę pieców

Kiedy: 2018-04-30 , godzina: 00:00 | Gdzie: Urząd Miejski w Płońsku

ekologia, Dofinansowanie wymianę pieców - zdjęcie, fotografia

Jak informuje płoński ratusz, mieszkańcy mogą składać wnioski na wymianę pieców  lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Projekt będzie realizowany, jeśli miastu uda się pozyskać unijne dofinansowanie.

- Można będzie otrzymać wsparcie finansowe na podłączenie do sieci  ciepłowniczej lub na wymianę starych kotłów, pieców i urządzeń grzewczych  wykorzystujących paliwa stałe – informuje rzecznik prasowy ratusza, Filip Przedpełski.

 Miasto Płońsk prowadzi właśnie  nabór  dla gospodarstw domowych do projektu „Ograniczenie zanieczyszczenia  powietrza w Płońsku” – będzie realizowany w przypadku pozyskania unijnego dofinansowania.

Kotły elektryczne, olejowe, spalające biomasę lub paliwa gazowe mogą zostać wsparte wtedy, gdy podłączenie do sieci ciepłowniczej na danym  obszarze nie jest uzasadnione ekonomicznie i nie jest planowane do 2023  roku. Aby się tego dowiedzieć, należy zwrócić się o zaświadczenie do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Płońsku – informuje rzecznik. - Na wsparcie finansowe można liczyć pod pewnymi warunkami. Po pierwsze  wymiana urządzeń grzewczych musi zapewnić redukcję dwutlenku węgla o co najmniej 30 proc. Po drugie – wsparcie może zostać udzielone na wymianę  kotłów, które są wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, po trzecie – w przypadku wsparcia wymiany kotła gazowego – stary piec musi być  nie kondensacyjny, przestarzały technologicznie oraz liczyć sobie ponad 10 lat.

Ratusz informuje również, że w ramach konkursu dopuszczalna jest też możliwość termomodernizacji budynku, w którym następuje wymiana urządzenia grzewczego, ale pod warunkiem, że zakres prac związanych z termomodernizacją wynika z audytu energetycznego i jest  konieczny do osiągnięcia wymaganego poziomu wskaźnika, który określa standard zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię  pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej  wody oraz oświetlenia.

Do zgłoszenia należy załączyć audyt energetyczny lub świadectwo energetyczne. Wsparcia nie przewiduje się dla budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych. 

Odbiorcy końcowi ponoszą koszty przygotowania dokumentacji technicznej,  świadectwa energetycznego lub audytu energetycznego, wkładu własnego w  projekcie w wysokości 20 proc. kosztów kwalifikowanych oraz wszystkie  koszty niekwalifikowane – odpowiednio dla swojej inwestycji.

W przypadku pozyskania dofinansowania na ten projekt zakupu urządzeń grzewczych oraz  wyboru wykonawcy montażu i – ewentualnie – termomodernizacji będzie  dokonywać miasto.

Nabór będzie trwał do 30 kwietnia 2018 r. - dokumenty zgłoszeniowe są dostępne na stronie internetowej www.plonsk.pl  oraz w pokoju 204 w Urzędzie Miejskim w Płońsku przy ulicy Płockiej 39. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy referatu współpracy europejskiej i regionalnej oraz pozyskiwania środków finansowych - tel. 23  663 13 24. (ko)

foto: archiwum

Dofinansowanie na wymianę pieców komentarze opinie

  • Błażej Kurop - niezalogowany 2018-04-11 13:23:21

    bardzo dobrze, chętnie wymienie kocioł, jak mam jeszcze pomóc środowisku to z przyjemnością. rozmawialiśmy z przyjaciółmi bo oni też się nad tym zastanawiają. Oni polecają vailiant, buderus, junkers i de dietrich. MAcie może jakieś opinie na ten temat? Ja myślę o de dietrich bo ma wysokie oceny. Pozdrawiam Błażej Kurop

Dodajesz jako: Zaloguj się