:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C bezchmurnie

Doktor Haus i leczenie nadwagi - w płońskim szpitalu

zdrowie, Doktor leczenie nadwagi płońskim szpitalu - zdjęcie, fotografia

Z początkiem września w płońskim szpitalu uruchomiono Centrum Leczenia Nadwagi i Otyłości Doktora Hausa. O szczegółach tego pomysłu mówił w czwartek, 6 września podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor szpitala, Paweł Obermeyer.

Centrum Leczenia Nadwagi i Otyłości Doktora Hausa powstało w ramach istniejącego już pododdziału internistycznego o profilu diabetologicznym, we współpracy ze szpitalnym działem żywienia oraz oddziałem rehabilitacji. Leczenie jest bezpłatne, w ramach kontraktu z NFZ.

Działania związane z leczeniem otyłości, w tym pudełkową dietę, szpital wprowadził już wcześniej, a teraz zdecydowano,  by całość spiąć  w ramach oddziału diabetologicznego.

Dyrektor płońskiego szpitala, Paweł Obermeyer mówił podczas czwartkowego spotkania, że utworzenie centrum jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom społecznym i obecnym realiom, ponieważ badania wskazują, że 70 proc. społeczeństwa polskiego ma problem z nadwagą, w tym z zagrażającą życiu otyłością.

W centrum doktora Hausa pacjenci mogą korzystać ze specjalistycznej opieki medycznej, badań diagnostycznych, programów rehabilitacyjno - sportowych, edukacyjnych oraz diety pudełkowej Doktor Haus. Dodajmy, że Doktor Haus to znak firmowy płońskiego szpitala, a z diety pudełkowej może korzystać każdy (szpital w najbliższym czasie planuje wprowadzenie oferty wegetariańskiej). Podczas leczenia pacjent jest objęty opieką zespołu, w którego skład wchodzą: lekarz diabetolog, rehabilitant, psycholog, dietetyk, edukator diabetologiczny we współpracy z różnymi specjalistami.

Będzie  również możliwe leczenie otyłości, polegające na operacji zmniejszenia  żołądka.

- Oddział podjął już współpracę z ośrodkami leczenia bariatrycznego, czyli chirurgicznego zmniejszania żołądków - mówił dyrektor, dodając, że pacjenci z dużą otyłością będą kierowani do takich ośrodków, natomiast pacjenci ze stopą cukrzycową do specjalistycznego ośrodka, prowadzącego leczenie takich przypadków.

- Nasz oddział funkcjonuje od półtora roku - mówiła w czwartek diabetolog Monika Rachuta, dodając, że opieką objęci są pacjenci z cukrzycą pierwszego i drugiego stopnia. - Udało nam się skompletować profesjonalny zespół, mamy dietetyka, edukatora, od niedawna również fizjoterapeutę, który podkreśla rolę ruchu w leczeniu cukrzycy. Mamy dostęp do najnowocześniejszych metod, podłączamy pompy insulinowe, prowadzimy ciągły monitoring glikemii, współpracujemy ze szpitalem klinicznym. Jesteśmy w stanie nowocześnie i profesjonalnie prowadzić pacjentów.

Zdaniem dyrektora Obermeyera, warto byłoby szpital sprofilować, by się wyróżniał. Dyrektor powiedział, że sam przekonał się do diety i schudł 14 kg, bez głodzenia, ale racjonalnie się odżywiając.

Rehabilitant, Mateusz Walczewski, który prowadzi ćwiczenia z pacjentami, argumentował, jak ważny jest wysiłek fizyczny i ruch.

- Wysiłek fizyczny zwiększa ilość dobrego cholesterelu, jest nam niezbędny w codziennym życiu i poprawia samopoczucie - mówił, dodając, że ruch poprawia pracę serca, dotlenia organizm, zmniejsza ciśnienie tętnicze we krwi, poprawia  pracę insuliny i powoduje, że glukoza jest lepiej wchłaniania. Może wyhamować chorobę i pozwolić na zmniejszenie dawki leków.

tekst i foto: Katarzyna Olszewska

Doktor Haus i leczenie nadwagi - w płońskim szpitalu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się