:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C lekkie zachmurzenie

Drogi ku niepodległości w Jońcu

W niedzielę, 12 sierpnia, na scenie plenerowej w Jońcu odbył się koncert pieśni hymnicznych upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Jońcu pod dyrekcją Benedykta Cezarego Celiana rozpoczęła koncert od Bogurodzicy i  przenosiła słuchaczy w kolejne lata ku niepodległości pieśniami: Gaude Mater Polonia, Święta miłości kochanej Ojczyzny, Rota, Boże coś Polskę, Pierwsza Brygada. Koncert zakończył wspólnie odśpiewany z publicznością Mazurek Dąbrowskiego.

Po koncercie  wójt gminy Joniec Marek Czerniakowski w towarzystwie przedstawiciela urzędu marszałkowskiego skarbnika województwa mazowieckiego  Marka Miesztalskiego dokonał uroczystego,  przecięcia wstęgi na nowo wybudowanej scenie plenerowej, a proboszcz parafii Joniec ks. Włodzimierz Czarnomski obiekt poświęcił.

Na zakończenie patriotycznego dnia w Jońcu odprawiona została  msza polowa, której przewodniczył proboszcz parafii pw. św Ludwika w Jońcu ks. Włodzimierz Czarnomski. Podczas homilii mówił, że Ojczyzna to trwały dom, dom osadzony na skale. To nie tylko ziemia. To również głębokie treści natury duchowej, które tworzą w nas jej obraz. Ojczyzna bowiem stanowi przestrzeń życia narodu, a ten człowiek, w którym bije prawdziwie polskie serce, świadom jest  ceny polskiej wolności, która przyszła w listopadowy dzień.

- Oddajemy dziś cześć bohaterom dróg ku niepodległości, żołnierzom tamtego roku, kiedy odzyskiwali niepodległość, ale także żołnierzom 1939, żołnierzom państwa podziemnego, Powstania Warszawskiego, Polskich Sił Zbrojnych  na Zachodzie, powojennego podziemia antykomunistycznego.  Oni byli patriotami i oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę, by zachować tę Ojczyznę  dla nas - mówił proboszcz, a  każdego człowieka porównał do  urodzajnego ziarna, cytując słowa wielkiego polskiego wieszcza Juliusza Słowackiego „Ziarnem Polski być jeden prosty człowiek może, jak w ziarenku życia żyje całe przyszłe zboże". Każde działanie jednego człowieka składa się na działanie całego narodu. I ten naród działać powinien dla dobra tej ojczyzny i tę ojczyznę wspierać budować i umacniać.

Dopełnieniem mszy polowej był utwór polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga Jana Adama Maklakiewicza (1899-1954) „Msza Polska”, który pisany był w styczniu i lutym 1944 roku i miał przywrócić Polakom wiarę w  wyzwolenie okupowanej Polski. Kompozytor miał nadzieję na wyzwolenie Polski, dlatego też utwór zawiera elementy narodowe i patriotyczne.

Podczas spotkania patriotycznego w Jońcu kompozycję „Msza Polska” wykonał chór „Lira” z parafii św. Wojciecha z Nasielska pod dyrekcją Joanny Ostaszewskiej w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Jońcu i sopranistki Agnieszki Sztabnik-Baran.

Niedzielne spotkanie w Jońcu zakończyło się  symbolicznym wypuszczeniem w niebo biało-czerwonych balonów. 

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Drogi ku niepodległości w Jońcu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się