:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C mgła

Głośne czytanie w Królewie

W piątek, 10 maja, w Szkole Podstawowej w Królewie odbył się dzień głośnego czytania.

Inicjatorkami były: szkolna bibliotekarka Anna Kozłowska i dwie polonistki Mariola Zadroga i Beata Marchlewska.

Głównym celem akcji głośnego czytania było zachęcenie uczniów do czytania książek, ponieważ jak to jedna z uczennic na początku powiedziała: - Czytanie to najłatwiejszy, najtańszy, najprzyjemniejszy sposób budowania umiejętności językowych, poszerzenia wiedzy, pobudzenia wyobraźni. Czytanie uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole i jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Warto w tym miejscu odnotować, iż w 2017 roku szkoła w Królewie przystąpiła do rządowego programu rozwoju czytelnictwa, w ramach którego wzbogaciła swoje zbiory biblioteczne o nowy księgozbiór za blisko trzy tysiące złotych. Jest więc w czym wybierać.

A jak to wszystko przebiegało? Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe, każda z nich miała przypisane dla siebie fragmenty trzech pozycji książkowych, które na głos czytali zaproszeni goście: proboszcz ks. Witold Zembrzuski, sołtys Ryszard Matyjaszek, wójt Marek Czerniakowski i przedstawicielka rodziców Martyna Ozimkiewicz.

Potem był quiz oraz wykonanie ilustracji do wybranego ulubionego fragmentu.

Organizatorzy do głośnego czytania wybrali m.in. utwory: wiersze Juliana Tuwima („Słoń Trąbalski”, „Pan Hilary”),  ,, Asiunia” Janiny Papuzińskiej, „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepki, „Cukierku ty Łobuzie” Waldemara Cichonia, „Dynastia Miziołków” Joanny Olech, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, „Felix Net i Nika” Rafała Kosika i inne.

Cała akcja zakończyła się słodkim poczęstunkiem oraz wręczeniem pamiątkowych dyplomów.

Podczas akcji głośnego czytania został również rozstrzygnięty konkurs biblioteczny na wykonanie własnej książki. Konkurs ten został ogłoszony w marcu podczas zorganizowanej przez bibliotekę szkolną lekcji bibliotecznej na temat budowy książki i był skierowany do uczniów klas trzecich oraz czwartych. Przyjmowanie prac zakończyło się 30 kwietnia. Na konkurs wpłynęło pięć prac. Wyróżnienia otrzymały uczennice klasy trzeciej: Natalia Krzemińska, Maja Ozimkiewicz, Zuzia Czerniakowska, a dyplomy za udział: Natalia Bilińska (klasa trzecia), Oliwia Bardyszewska (klasa czwarta).

Organizatorzy tegorocznej pierwszej w historii szkoły akcji głośnego czytania zapewnili, że wejdzie ona w kalendarz imprez szkolnych i będzie organizowana corocznie.

A na zakończenie ciekawostka czytelnicza. Otóż w szkole od połowy 2016 roku działa Klub Wędrującej Książki. Każdy, kto tylko ma ochotę na czytanie, może z niego skorzystać podczas przerw, jak również zabrać wybraną książkę do domu, przeczytać i zwrócić do klubu. Do klubu można przynieść również własne już przeczytane książki, aby podzielić się nimi z innymi czytelnikami.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Głośne czytanie w Królewie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się