:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe, przelotne opady deszczu

Historia łączy, czyli patriotyczno-rodzinnie w Dziektarzewie

Od kilku lat parafia św. Katarzyny w Dziektarzewie (gm. Baboszewo), organizując patriotyczno – rodzinny piknik udowadnia, że ważne rocznice można świętować radośnie i że wspólnym wysiłkiem można zorganizować niepowtarzalną uroczystość.

Tak było również podczas  tegorocznego, niedzielnego (10 czerwca) V Pikniku Patriotyczno-Rodzinnego ku czci Powstańców Styczniowych, poległych pod Dziektarzewem, a także z okazji upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od kilku lat w Dziektarzewie odbywają się pikniki, mające na celu upamiętnienie powstańców styczniowych, którzy polegli w okolicach Dziektarzewa. Trzynastu z nich zostało 19 sierpnia 1863 roku pochowanych na polu w Dziektarzewie, ponieważ  władze carskie nie zgodziły się na pochówek na cmentarzu. Dopiero rok później, a dokładnie 12 czerwca 1864 roku powstańcy spoczęli w grobie na cmentarzu.

Proboszczowi parafii w Dziektarzewie, ks. Rafałowi Michalakowi udało się odtworzyć część danych, dotyczących poległych.

- Wiadomo było tylko  tyle, że polegli tu powstańcy, ale nie wiadomo kto – mówi ks. Rafał Michalak. – Udało mi się w archiwum w Płocku odnaleźć parafialną księgę zgonów i tam napisano, że przywieziono 13 poległych.

Ksiądz dodaje, że dzięki znalezisku w archiwum udało się ustalić wiek wszystkich 13 powstańców, imiona i nazwiska niektórych z nich. Dzięki temu wiadomo, że najmłodszy z nich miał 16 lat – choć nie wiadomo, kim był. Ustalono natomiast, że wśród poległych byli: Franciszek Kowalski z Kiełk, Franciszek Żochowski, Jan Thokarski, Sochocki.

- Przywróciliśmy pamięć 13 powstańców – mówi proboszcz parafii w Dziektarzewie.

Niedzielne świętowanie w Dziektarzewie rozpoczęło się mszą, a potem uczestnicy w asyście strażaków, motocykli, pocztów sztandarowych, Grupy Rekonstrukcyjnej Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza  i orkiestry dętej z Sochocina przemaszerowali na cmentarz. Tu została poświęcona tablica pamiątkowa, którą udało się wykonać wysiłkiem parafii i parafian, złożono kwiaty.

W tym roku świętowano również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, więc w miejscu, gdzie pierwotnie pochowano powstańców, został posadzony dąb niepodległości.

A potem przez wiele godzin trwał piknik na przykościelnym placu – atrakcji było wiele, w tym ponad 1000 losów w fantowej loterii, w której można było wygrać rower czy tablet. Odbyły się różne konkursy – w tym m.in. noszenia żon na plecach, pokaz strażacki, wystąpiła też sochocińska orkiestra dęta.  Można było najeść się różnych smakołyków: parafianki upiekły mnóstwo pysznych ciast, była też grochówka i grill. Piknik zakończył się ogniskiem i wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni.

Organizatorem pikniku – oprócz parafii św. Katarzyny w Dziektarzewie była gmina Baboszewo, a partnerami Szkoła Podstawowa w Polesiu oraz gmina Glinojeck.

tekst i foto: Katarzyna Olszewska

Historia łączy, czyli patriotyczno-rodzinnie w Dziektarzewie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się