:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Gazeta plonszczak.pl 23/01/2018 13:17

Historia absurdalna, ale powtarzalna i takich przypadków jest więcej. Poprzez absurdalne przepisy dziewczynkę zarejestrowano w Urzędzie Stanu Cywilnego jako dziecko mężczyzny, który wcale ojcem nie jest. I mimo że prawdziwy ojciec do urzędu się zgłosił.

Rozwód Anety i jej męża został wyrokiem sądu orzeczony 30 marca ubiegłego roku, wyrok uprawomocnił się w kwietniu. Aneta miała już nowego partnera, z którym zaszła w ciążę. Dziewczynka urodziła się 21 października 2017 roku w płońskim szpitalu. Matka podała tam, że ojcem jest jej partner Andrzej.

Obydwoje poszli do płońskiego USC, by zarejestrować dziecko. I choć informowali urzędników, że ojcem dziewczynki jest obecny partner Anety, w akcie urodzenia napisano, iż ojcem jest były mąż kobiety. Dziecko więc, póki co, nosi nazwisko mężczyzny, który jego ojcem nie jest.

Aneta mówi, że nie można w ten sposób utrudniać innym życia, bo jej były mąż, z którym obecnie nic wspólnego nie mają, figuruje w dokumentach jako ojciec dziecka i mógłby mieć z tego powodu pretensje, a prawdziwy ojciec w świetle tych dokumentów tym ojcem nie jest. Argumentuje, że taki stan rzeczy powoduje również, iż nie może ubiegać się o świadczenia na dziecko, a wizyty w urzędzie nie doprowadziły do rozwiązania problemu. Urzędnicy mówią, że tylko sąd może sprawę wyprostować.

Przypadek nie wynika z błędu czy widzimisię urzędników, ale z przepisów.

- Zgodnie z art. 62 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,  jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Paragraf 3 tego samego artykułu stanowi, iż takie domniemanie może zostać obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa - poinformowała w odpowiedzi na nasze zapytanie Agnieszka Szymańska, zastępca dyrektora płońskiego USC, dodając, że matka dziecka w momencie rejestrowania dziecka została poinformowana o tym, że od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego nie minęło 300 dni, w związku z czym do aktu urodzenia dziecka muszą zostać wpisane dane jej byłego męża.

Niestety, sprawę można doprowadzić do końca jedynie poprzez zaprzeczenie ojcostwa na drodze sądowej.

Katarzyna Olszewska

Reklama

Jesteś ojcem? I co z tego? komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez plonszczak.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

pł1994 z siedzibą w Płońsk 09-100, Płocka 85A,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"