:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C zamglenie

Mamy historyczną perełkę - otwarcie sieci okopów z I wojny

Ten dzień na pewno zapisze się na kartach historii. W niedzielę, 30 września, w Strożęcinie (gm. Raciąż) dokonano otwarcia sieci okopów, która jest jedyną taką rekonstrukcją na terenie woj. mazowieckiego.

Można śmiało powiedzieć, że to historyczna perełka. A wszystko dzięki gminie Raciąż, która w partnerstwie z Jednostką Strzelecką 1006 z Płońska, Szkołą Podstawową w Starym Gralewie, Ochotniczą Strażą Pożarną w Kaczorowach, sołectwem Strożęcin oraz przy udziale Nadleśnictwa Płońsk zrealizowała zadanie w ramach operacji pod nazwą „Przywrócenie walorów historycznych poprzez rozbudowę sieci okopów z 1915 roku w miejscowości Strożęcin, ze stworzeniem przestrzeni turystycznej dla mieszkańców oraz turystów Gminy Raciąż”. Zadanie - współfinansowane ze środków unijnych – zrealizowano za 191.217,40 złotych.

Na uroczystość przybyło wielu mieszkańców powiatu płońskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych, służb mundurowych (policji i straży), organizacji społecznych i dyrekcji Lasów Państwowych. Po wystąpieniach przedstawicieli władz i krótkim rysie historycznym proboszcz parafii św. Małgorzaty w Starym Gralewie ks. kan. Jan Piotrowski poświęcił sieć okopów.

- Przez dziesiątki lat w różnych powstaniach i wojnach, Polacy nie szczędzili swojej krwi, abyśmy my dzisiaj mogli cieszyć się wolnością – mówił ks. Piotrowski.- Abyśmy my dzisiaj mogli dziękować Bogu i im za ten dar odzyskanej niepodległości. Te okopy to tak jak gdzieś w lesie stojący biały, brzozowy krzyż, który mówi o tym, który pod nim spoczywa. W tym miejscu na którym stoimy, gdzie były okopy, toczyła się wojna, także polała się polska krew, tych, którzy tej ziemi bronili, naszej ziemi. I dobrze, że w naszym lokalnym środowisku takie miejsce mamy. Niech to będzie lekcja historii, świadectwa. Aby się zatrzymać, aby pomyśleć, podziękować tym, którzy oddali swoje życie i prosić, abyśmy tego daru wolności nie zmarnowali. Nie można obok tego przejść obojętnie, bo to miejsce jest uświęcone krwią naszych braci, naszych ojców i dziadków. I tak o tym myślmy, dziękując za dar wolności i prosząc, aby ofiara ich życia owocowała w życiu każdego z nas.

Po poświęceniu i oficjalnym przecięciu wstęgi, można było okopy zwiedzić, obejrzeć wystawę historyczną i prezentację współczesnej broni. Dopełnieniem zwiedzania okopów była inscenizacja historyczna przygotowana przez jednostkę Strzelecką 1006 z Płońska. To była prawdziwa lekcja historii.

Okopy znajdują się w lesie w miejscowości Strożęcin w gminie Raciąż. Celem przedsięwzięcia jest nie tylko pokazanie militarnego charakteru obiektu, ale także pokazanie życia w okopie, losów wielu ludzi, którzy tam stacjonowali. Przedsięwzięciem objęto odbudowę niektórych odcinków całej sieci okopów oraz zakup replik umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy obu stron konfliktu (dwunastoosobowy oddział wojsk pruskich i dwóch przedstawicieli wojsk carskich). Przygotowano również tablice informacyjne zawierające ogólny rys historyczny oraz opisy poszczególnych stanowisk i elementów wyposażenia  w okopie.

Z kart historii

W miejscu gdzie zrekonstruowano okopy na początku 1915 roku przebiegała linia frontu biegnąca od Drobina do Glinojecka. W dniach 14-17 lutego 1915 roku na linii Drobin-Raciąż toczyły się ciężkie walki pomiędzy siłami imperium rosyjskiego a Prusami. 17 lutego bitwa się zakończyła, obydwie strony zmęczone walkami stanęły naprzeciw siebie. Rosjanie wycofali się na linie: Kondrajec Szlachecki – Dramin – Drozdowo – Kozolin - Stare Gralewo i zaczęli się okopywać. Niemcy zaś na linii Kondrajec Pański – Kruszenica – Pęsy – Kaczorowy – Strożęcin - Młodochowo. I tak nastała na tych terenach „wojna pozycyjna” . W dniu 15 lipca wojska carskie wycofały się z tej linii w kierunku Płońska, Zakroczymia i Nowego Dworu. Tak zakończyły się działania wojenne z okresu I wojny światowej na naszym terenie.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Mamy historyczną perełkę - otwarcie sieci okopów z I wojny komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się