:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C bezchmurnie

Mieszkańcy gminy Dzierzążnia dożynki świętowali w Skołatowie

Sierpień to nie tylko wakacje i urlopy. Dla rolników oznacza koniec żniw. To czas wzmożonej pracy na polu ale także świętowanie, bo przecież zebrane plony trzeba uczcić dożynkami, prastarym świętem płodności, plonów, cennym dziedzictwem naszej kultury i wiary chrześcijańskiej. Tę piękną tradycję pielęgnują i świętowali w niedzielę 26 sierpnia mieszkańcy gminy Dzierzążnia na gminno-parafialnych dożynkach w kościele parafii św. Achacjusza w Skołatowie.

Mieszkańcy Korytowa i Błomina Jeże przygotowali pięknie udekorowany tegorocznymi darami ziemi ołtarz polowy, jednak ze względu na padający deszcz organizatorzy musieli przenieść uroczystość do świątyni. Mszy przewodniczył ks. kanonik Grzegorz Mierzejewski proboszcz parafii św. Achacjusza ze Skołatowa, a eucharystię sprawował ks. Tadeusz Mielczarski proboszcz parafii Gumino i Kucice, który w swojej homilii przywołał słowa prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Przyrzekamy usilnie pracować nad tym, aby w Ojczyźnie naszej wszystkie dzieci narodu żyły w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i pokoju. Aby wśród nas nie było  nienawiści, przemocy i wyzysku. Przyrzekamy, dzielić się między sobą ochotnie plonami ziemi i owocami pracy, aby pod wspólnym dachem i domostwa naszego nie było głodnych, bezdomnych, płaczących. Przyrzekamy zdobywać cnoty wierności i sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania miłości i sprawiedliwości społecznej - mówił o wspólnym domu, któremu na imię Polska, a pod dachem tego domu jest i miasto i wieś, bo miasto służy wsi, a wieś służy miastu. Bo wszyscy mieszkamy pod wspólnym dachem,  jakim jest Polska i powinniśmy być jedną wspólnotą, aby nie było podziałów na miasto i wieś, aby nie było nienawiści pomiędzy miastem, a wsią.

Ks. Tadeusz Mielczarski dziękował za wszelki trud, za spracowane dłonie, wielką służbę i chleb, który codziennie spożywamy, za chleb szacunku, wrażliwości, chleb wiary i wolności, którą nade wszystko powinniśmy szanować i która nie jest samowolą.

Po mszy głos zabrał wójt gminy Dzierzążnia Witold Pająk, który podziękował  rolnikom za zebrane plony, mówiąc, że bochen chleba z tegorocznego ziarna i wieniec są symbolami mozolnej wielomiesięcznej pracy rolników, a dożynki to czas radości i odpoczynku. Dziękował rolnikom za ich trud, pracę i godną postawę mimo wielu trudności i problemów podczas tegorocznych prac polowych, spowodowanych warunkami atmosferycznymi.

Po mszy wszyscy przeszli na plac przy świątyni, na symboliczne dzielenie chleba i poczęstunek.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Mieszkańcy gminy Dzierzążnia dożynki świętowali w Skołatowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się