:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe opady deszczu

Mistrzowie Agroligi na Mazowszu z Lisewa

sukcesy, Mistrzowie Agroligi Mazowszu Lisewa - zdjęcie, fotografia

Tytuł mistrza wojewódzkiego etapu konkursu Agroliga zdobyli Hanna i Zygmunt Mikołajczyk z Lisewa w gm. Płońsk. Dodajmy, że ich gospodarstwo jest największym w Polsce producentem mięty pieprzowej.

Laureatów wojewódzkiego etapu tegorocznej edycji konkursu wyłoniono w sierpniu.  W kategorii rolnicy - tytuł mistrza województwa mazowieckiego konkursu Agroliga 2018 - otrzymali państwo Mikołajczyk z Lisewa w gm. Płońsk.

Gospodarstwo istnieje od 1980 r., obecnie ma powierzchnie blisko 122 ha i jest największym producentem mięty pieprzowej w Polsce. Produkcja w gospodarstwie odbywa się zgodnie z wdrożonymi i stale doskonalonymi elementami HACCP oraz zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej. Gospodarstwo – jako jedyne w Polsce, poddało się procedurze certyfikacji zgodnie z wymogami SAN – Standardu Zrównoważonego Rolnictwa i otrzymało certyfikat jakości RA.

Pierwotnie było to małe gospodarstwo rolne o powierzchni 8 ha, które Hanna i Zygmunt  Mikołajczyk przejęli w 1980 roku.

- Na początku obszar upraw był bardzo znikomy i wynosił zaledwie 1,5 ha, jednak cena zachęcała do rozszerzenia plantacji – informuje Nina Mikołajczyk - Grzelak. - Również okoliczni rolnicy, którzy zajmowali się typową produkcją rolniczą, stopniowo podjęli próby produkcji tego ziela. Elementem dopingującym był działający prężnie w latach 80. „Herbapol” w Strachówku, który zapewniał szybką sprzedaż surowca. W ten sposób uprawa mięty stała się tradycją na tym terenie. Obecnie nasze gospodarstwo należy do największych producentów mięty pieprzowej na terenie całej Polski, uprawiając miętę na blisko 100 ha. W swojej ofercie ma również melisę. Kiedy dowiedzieliśmy się o wygranej w konkursie, byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Jest to duża satysfakcja! Cieszymy się, że nie zawiedliśmy Poświętnego, które wytypowało nas do tego konkursu.

Dodajmy, że gospodarstwo z Lisewa będzie reprezentowało Mazowsze w eliminacjach krajowych konkursu Agroliga. (ko)

foto: zbiory prywatne

Mistrzowie Agroligi na Mazowszu z Lisewa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się