:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C bezchmurnie

Młodzi rolnicy zmierzyli się w olimpiadzie

W poniedziałek, 22 października, w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym na Poświętnem w Płońsku odbyła się XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej, w której wzięło udział 40 uczestników z siedmiu powiatów: nowodworskiego, ciechanowskiego, pułtuskiego, płońskiego, żuromińskiego, mławskiego, legionowskiego.

Uczestników tegorocznej olimpiady młodych rolników oraz współorganizatorów, sponsorów i przedstawicieli firm powitał dyrektor MODR w Płońsku oddział Poświętne Jarosław Grabowski, który mówił, że sam udział w olimpiadzie to duże wyzwanie dla młodych rolników i zmierzenie się z trudnymi pytaniami. To forma sprawdzenia swojej  wiedzy i podnoszenia kwalifikacji oraz umiejętności,  bo rolnictwo, to biznes jak każdy inny, w którym należy się umiejętnie poruszać, korzystać ze środków wsparcia różnego rodzaju, a jednocześnie dbać o  ochronę środowiska.

Następnie Małgorzata Najechalska, organizator olimpiady,  przedstawiła komisję w składzie: Henryk Rowiński, Danuta Bronowska, Dorota Paluch, Marek Świątkowski oraz zapoznała uczestników z przebiegiem olimpiady.

Olimpiada rozpoczęła się od  pisemnego testu złożonego z 35 pytań, w drugiej turze było 5 pytań ustnych otwartych. Pytania dotyczyły m.in.: pozyskania środków z programu rozwoju obszarów wiejskich, ochrony środowiska i technologii uprawy roślin.

Poziom wiedzy tegorocznych uczestników był bardzo wyrównany, a różnice w punktacji, to niekiedy tylko jeden punkt między zawodnikami. Podczas sprawdzania testów organizatorzy zadbali również o wymiar edukacyjny olimpiady, a to za sprawą trojga wykładowców: Magdaleny Kowalewskiej, która mówiła o „Wspieraniu sieci współpracy partnerskiej dotyczącej rolnictwa i obszarów wiejskich”, Krzysztofa Kowalskiego i przedstawionego tematu „Wspieranie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w zakresie przetwórstwa lokalnego. Zachowanie różnorodności genetycznej zwierząt” i Alberta Jaworskiego, który mówił o „Planowaniu rozwoju lokalnego przez partnerstwo sektora publicznego, prywatnego i społecznego z uwzględnieniem potencjału danego obszaru”.

XXVI Olimpiadę Wiedzy Rolniczej wygrał Łukasz Witkowski z Janikowa (gm. Czerwińsk), a pozostałymi laureatami zostali: Szymon Biernat (Janikowo, gm. Czerwińsk) – drugie miejsce, Marcin Chmielewski (Kowalewo, gm. Wiśniewo) - trzecie, Adam Zajączkowski (Czerwińsk) – czwarte i Mariusz Pawlak (Sielec, gm. Czerwińsk) - piąte. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe, a dla każdego uczestnika przygotowano upominki.

Organizatorem XXVI Olimpiady Wiedzy Rolniczej w 2018 roku był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział Poświętne, a partnerami projektu byli: Zielone Mosty Narwi, gmina Naruszewo i miasto Raciąż.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk      

Młodzi rolnicy zmierzyli się w olimpiadzie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się