:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C bezchmurnie

Na płońskim areszcie powstanie mural?

historia, płońskim areszcie powstanie mural - zdjęcie, fotografia

Pomysł jest taki, by na ścianie płońskiego aresztu powstał mural, upamiętniający trzech żołnierzy Armii Krajowej. Dlaczego w tym miejscu? Bo to właśnie tu, w lutym 1947 roku zostali oni rozstrzelani przez etatowego kata służb bezpieczeństwa, Aleksandra Dreja.

19 lutego 1947 roku, trzy dni przed amnestią dla żołnierzy niepodległościowego państwa podziemnego, do płońskiego aresztu przyjechał etatowy kat warszawskiego więzienia na Rakowieckiej, Aleksander Drej. Z jego rąk tego dnia zginęli: Marceli Gajewski, Zygmunt Ciarka i Bronisław Urbański. Byli żołnierzami Armii Krajowej - należeli do obwodu Ruchu Oporu Armii Krajowej „Mewa”, obejmującego zasięgiem m. in. powiat płoński. 
Marceli Gajewski podczas niemieckiej okupacji był żołnierzem AK, mieszkał w Sierpcu, a od wiosny 1945 roku działał w konspiracji pod pseudonimem „Mściwy” w oddziale Józefa Marcinkowskiego. Zygmunt Ciarka „Sowa” urodził się w Łempinie (gm. Raciąż), mieszkał w Raciążu. Wiosną 1945 roku został powołany do wojska, ale zdezerterował z jednostki w Olsztynie, ukrywał się a potem związał z oddziałem Marcinkowskiego. Bronisław Urbański („Andrzej”, „Blondyn”, „Ślepy”) urodził się w Puławach, ale mieszkał w Raciążu. W 1945 roku był funkcjonariuszem UB, ale w grudniu tego roku związał się z oddziałem Marcinkowskiego, został jego zastępcą. 
Wszyscy trzej zostali aresztowani latem 1946 roku a komunistyczny sąd - w grudniu 1946 roku skazał ich na karę śmierci, utratę praw publicznych i przepadek mienia. Rozstrzelano ich na terenie płońskiego aresztu i najprawdopodobniej tam spoczywają ich szczątki. Póki co, niestety, ich szczątków nie odnaleziono.
Informowaliśmy wielokrotnie, że pojawiały się różne pomysły, by tych trzech Żołnierzy Wyklętych upamiętnić.
Wiele wskazuje na to, że w ramach tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości powstanie upamiętniający tych trzech żołnierzy mural. 
- Chcemy upamiętnić tych bohaterów wielkim muralem naściennym właśnie na murze płońskiego aresztu od strony dworca PKS - informuje jeden z pomysłodawców powstania muralu, Artur Czapliński, dodając, że projekt muralu już powstał. - Bardzo długo trwało uzyskanie zgody na realizację tego projektu od władz więziennych, ale jesienią uzyskaliśmy wstępną akceptację. Ostatnio podczas rozmów na temat pomysłów upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaproponowałem, aby nasze samorządy, zarówno powiatowy jak i miejski, włączyły się w pomoc i realizację tego muralu. Czekam na oddźwięk mojej propozycji. Jeżeli nie będzie zainteresowania, to latem zrobimy to sami. 
- Ostateczne decyzje nie zostały podjęte, ale mural chyba będzie robiony - odparł starosta Andrzej Stolpa na nasze pytanie w tej sprawie.
Katarzyna Olszewska; foto: wstępny projekt muralu - zbiory Artura Czaplińskiego


Na płońskim areszcie powstanie mural? komentarze opinie

  • PW - niezalogowany 2018-04-12 10:45:58

    Barszo dobry pomysł.

Dodajesz jako: Zaloguj się