:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C zamglenie

Nasi uczniowie śladami historii

edukacja, uczniowie śladami historii - zdjęcie, fotografia

Uczniowie ZS nr 1 Płońsku zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”, o czym już informowaliśmy. Nagrodą był wyjazd edukacyjny, m.in. do Miednoje, który odbył się w końcówce sierpnia.

Do konkursu zgłosiło się 113 drużyn z całego kraju, ale tylko 57 dokończyło zadanie zgodnie z regulaminem. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku znaleźli się na liście laureatów II edycji konkursu. Uczniowie: Marta Żółtowska, Dominik Parulski i Hubert Bihuniak z klasy II Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym przygotowywali się do zadania pod opieką  Doroty Gut-Pacuszki, nauczyciela języka polskiego. Prace uczniów oceniała komisja składająca się z przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej oraz Komendy Głównej Policji.

W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywali miejsca pamięci związane z historią policji, także sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce. Zdobytą w ten  sposób wiedzę mieli przekazać innym poprzez opis miejsca pamięci, przedstawienie wybranej sylwetki policjanta i opracowanie żywej lekcji historii.

Licealiści z Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku wybrali postać Tadeusza Tobolskiego z Kołozębia (gm. Sochocin) - posterunkowego Policji Państwowej, więźnia obozu w Ostaszkowie, zamordowanego w 1940 r. przez NKWD w Twerze. Nagrodą w konkursie był udział w wyjeździe zagranicznym śladami historii policjantów i Policji Państwowej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej – z punktem docelowym w Miednoje.

Edukacyjna wyprawa laureatów odbyła się pod koniec sierpnia.  Uczniowie odwiedzili kilka miejscowości na Litwie: Ejszyszki, gdzie większość mieszkańców to Polacy oraz miejsca związane z Józefem Piłsudskim: Zułów, gdzie się urodził oraz kościół w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony. Zwiedzali też Moskwę i weszli w skład oficjalnej delegacji przedstawicieli ambasady RP w Moskwie, przedstawicieli policji i straży granicznej, która udała się do Tweru, gdzie w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego odbyło się spotkanie z proboszczem parafii, ks. Markiem Tacikowskim – opiekunem Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.

Uczniowie wraz z opiekunami wzięli także udział w oficjalnych uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, a także uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy w Twerze - przy tablicy poświęconej pomordowanym
w byłej siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twerski Państwowy Uniwersytet Medyczny).

Podczas wszystkich tych uroczystości laureaci konkursu wystawiali posterunki honorowe i składali znicze, w Miednoje wystawili również poczty sztandarowe. W Twerze, Miednoje i Ostaszkowie wspólnie z przedstawicielką IPN złożyli wiązanki kwiatów.

Odbyło się również uroczyste podsumowanie II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii” oraz wręczenie dyplomów laureatom przez zastępcę ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej, Mirosława Cieślaka. Uroczystość ta odbyła się na dziedzińcu klasztoru w Monastyrze, w którym przetrzymywani byli polscy jeńcy, zamordowani później w Twerze i pogrzebani w Miednoje.

Uczniowie zwiedzili również Dyneburg, Kowno, Troki, Ponary i Wilno. (ko)

foto: zbiory ZS 1 Płońsk

Nasi uczniowie śladami historii komentarze opinie

  • gość 2018-09-27 19:26:32

    Cieszę się niezmiernie z nagrody jaką otrzymała trójka wspaniałych młodych ludzi,dziękuję za piękny film o Tadeuszu Tobolskim - moim wujku.Teresa Marchel /siostrzenica Tadeusza/.

Dodajesz jako: Zaloguj się