:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

Nie chcą MOP w Dłużniewie

inwestycje, chcą Dłużniewie - zdjęcie, fotografia

Chodzi o Miejsce Obsługi Podróżnych, które w ramach rozbudowy krajowej siódemki miałoby powstać przy istniejącej stacji paliw w Dłużniewie w gm. Baboszewo. Mieszkańcy tej miejscowości i okolic skierowali petycję, sprzeciwiając się tej lokalizacji MOP.

Mieszkańcy argumentują, że nie byli na bieżąco informowani na temat zmieniających się koncepcji przebudowy siódemki, nie mieli też świadomości, że planowany jest duży obiekt i jak może wpłynąć na ich życie. Zauważają, że obecnie jest to spokojna okolica, w której mieszka dużo rodzin z małymi dziećmi, więc nie chcą takiego sąsiedztwa.

Mieszkańcy w petycji przypominają, że na jednym z informacyjnych spotkań w 2013 roku była mowa o planach budowy MOP w Śródborzu, z której to lokalizacji zrezygnowano, choć tam jest dużo miejsca i daleko od zabudowań. Wnoszą też o rozważenie budowy MOP w innym miejscu. Pod pismem podpisało się około 80 osób.

Wójt gminy Baboszewo, Tomasz Sobecki zwrócił się w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządcą krajowej siódemki.

Katarzyna Olszewska

Aktualizacja:

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy olsztyński oddział GDDKiA, który jest inwestorem. Z odpowiedzi wynika, że zmiana lokalizacji MOP nie będzie możliwa.
-  Petycja mieszkańców Dłużniewa wpłynęła do nas w dniu 16 lutego 2018 r. Dzisiaj wysłaliśmy odpowiedź, w której informujemy, że nie jest możliwa zmiana rozwiązań projektowych w zakresie kategorii i lokalizacji miejsca obsługi podróżnych - poinformował w piątek, 9 marca Karol Głębocki z olszyńskiego oddziału GDDKiA. - Pierwotnie rozważane były dwie lokalizacje MOP-ów zarówno w Śródborzu jak i Dłużniewie. Ze względu na bliskość zabudowy oraz duże oddziaływanie na środowisko, Zespół Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych w lipcu 2014 r. podjął decyzję o rezygnacji z MOP Rybitwy (Śródborze) i zatwierdził realizację MOP Dłużniewo. Realizacja MOP Dłużniewo została usankcjonowana w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w dniu 18 kwietnia 2017 r. O wydaniu decyzji organ poinformował strony postępowania zgodnie z art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego. Odnosząc się do obaw mieszkańców chciałbym poinformować, że MOP Dłużniewo powstanie w lokalizacji, gdzie od lat funkcjonuje stacja paliw i restauracja. Jest to okolica raczej słabo zabudowana. Poza tym w Dłużniewie powstanie docelowo MOP kat. III, czyli obiekt o funkcji wypoczynkowej i usługowej, wyposażony w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, obiekty noclegowe oraz w zależności od potrzeb w agendy poczty, banku, biur turystycznych, biur ubezpieczeniowych. Według mnie taka działalność nie powinna budzić obaw. MOP tej kategorii to nowe miejsca pracy oraz dostępność do punktów usługowych także dla okolicznych mieszkańców, zwłaszcza że w tym wypadku jego położenie blisko węzła Dłużniewo (ok. 1,5 km) nie wymaga zbyt długich dojazdów.

Nie chcą MOP w Dłużniewie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się