:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

Obradowali radni gminy Raciąż

samorząd, Obradowali radni gminy Raciąż - zdjęcie, fotografia

W piątek, 9 marca radni gminy Raciąż podjęli decyzję o podziale budżetowej nadwyżki za ubiegły rok. A było co dzielić, bo nadwyżka sięgnęła ponad 5 mln zł.

Radni uchwalając budżetowe zmiany zaakceptowali tym samym propozycję wójta, dotyczącą podziału ubiegłorocznej nadwyżki budżetowej, która wyniosła ponad 5 mln zł.

Większość tej kwoty, bo blisko 4,5 mln zł została przeznaczona na przebudowę gminnych dróg: Kraszewo Podborne, Szapsk – Błonie, Szczepkowo – Sobocin, Kocięcin Brodowy – Kocięcin Tworki, Koziebrody, Żukowo Strusie, Nowe Młodochowo – Niemczewo, Jeżewo Wesel, Kaczorowy oraz Unieck – Maryśka i Unieck. W tym ostatnim przypadku gmina ubiega się o unijne dofinansowanie, bo koszt inwestycji jest szacowany na 1,3 mln zł – w budżecie zabezpieczono pieniądze z nadwyżki na wkład własny (ponad 473 mln zł). Zaplanowano również 225 tys. zł dotacji na przebudowę powiatowej dogi Młodochowo – Raciąż.

Również z nadwyżki 200 tys. zł przeznaczono na zakup średniego samochodu pożarniczego dla jednostki OSP w Uniecku, 20 tys. zł na montaż lamp LED w Żukowie Wawrzonkach, oraz 55 tys. zł na remont i wyposażenie świetlicy w Szczepkowie (łącznie 65 tys. zł).

Część nadwyżki trafi do Kraszewa Gaczułt, gdzie planowana jest budowa i rozbudowa świetlicy wiejskiej – zabezpieczono ponad 261 tys. zł (koszt ponad 700 tys. zł). Ale po warunkiem, że uda się pozyskać dofinansowanie. 100 tys. zł, również z nadwyżki zaplanowano na budowę infrastruktury sportowej w Kraszewie Czubakach i Uniecku – łącznie w budżecie na ten  cel jest ponad 325 tys. zł, a gmina będzie wnioskować o dofinansowanie.

Kasa dla powiatu

Podczas piątkowej sesji radni przeznaczyli pieniądze na przebudowę powiatowych dróg – blisko 727 tys. zł na drogi: Zawidz – Osiek – Włostybory – Koziebrody – Raciąż; Drobin – Gralewo – Mystkowo i Młodochowo – Raciąż.

10 tys. zł gmina Raciąż przekaże na zakup sprzętu dla płońskiego szpitala.

Programy, stawki, okręgi…

Rada uchwaliła również program dotyczący współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. W tym ostatnim przypadku w tegorocznym budżecie zaplanowano 15 tys. zł na odławianie bezpańskich psów i koszty ich pobytu w schronisku.

Rada podjęła również uchwałę o ustaleniu okręgów wyborczych. Poza tym, że Kraszewo Rory przeniesiono z sołectwa Kraszewo Gaczułty do Kraszewa Czubak, nic się nie zmieniło.

Rada wyraziła też zgodę na zakup dwóch działek w Jeżewie – Wesel (łącznie ponad 20 arów, chodzi o uregulowanie stanu prawnego, obecnie są zajęte pod drogę).

Rada uchwaliła także wysokość dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli gminnych szkół (1 proc. rocznych środków na wynagrodzenia nauczycieli – ok. 45 tys. zł na cztery szkoły, nie więcej niż 1 tys. zł za semestr).

Podjęto też uchwałę w sprawie górnych stawek opłat za odbiór śmieci, w zależności od wielkości pojemnika i tego, czy odpady są segregowane. Stawki te dotyczą nieruchomości niezamieszkałych, np. sklepów i firm np. w przypadku śmieci zmieszanych za pojemnik 120 l – 24 zł (segregowane – 20 zł), 240 – 37 zł (27 zł segregowane) a 6500 l – 610 zł (420 zł segregowane).

W przypadku górnej wysokości opłaty za wywóz ścieków ustalono kwotę 50 zł za 1 msześc. 

tekst i foto: Katarzyna Olszewska

Obradowali radni gminy Raciąż komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się