:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C bezchmurnie

Okopy do powtórki

historia, Okopy powtórki - zdjęcie, fotografia

Gmina Raciąż ogłosiła ponowny przetarg na rekonstrukcję okopów z I wojny światowej w Strożęcinie. Pierwszy przetarg został unieważniony.

Postępowanie dotyczące rekonstrukcji zostało unieważnione, ponieważ oferty, które wpłynęły, były wyższe niż planowane przez gminę na ten cel środki. Gmina ogłosiła kolejny przetarg, w którym otwarcie ofert ma nastąpić 13 kwietnia.

Ponowne postępowanie ogłoszono również w przypadku wyposażenia okopów – chodzi o mundury i uzbrojenie, ponieważ w pierwszym nie wpłynęła żadna oferta.

Informowaliśmy już o tym pomyśle. W 1915 roku przez Strożęcin przebiegała linia frontu, a w tutejszych okopach - niedaleko obecnej strzelnicy, stacjonowała przez kilka miesięcy pruska armia - 64 Grenadierski Rezerwowy Pułk Piechoty..

Gmina Raciąż chce okopy odbudować, pozyskała na ten cel ponad 118 tys. zł. Realizacja projektu ma na celu pokazanie, jak wyglądały te obiekty od strony militarnej, ale również jak wyglądało życie ludzi, którzy w nich stacjonowali.

W zakres prac wchodzi odbudowa części okopów i ziemianek,  a także zakup wyposażenia - replik umundurowania i uzbrojenia, zarówno armii pruskiej jak i wojsk carskich oraz  tablic informacyjnych związanych z historią tego miejsca. Zostaną również zainstalowane foto-pułapki. Partnerami gminy w tym przedsięwzięciu są: Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk, szkoła w Gralewie, OSP Kaczorowy oraz sołectwo Strożęcin.

Otwarcie inwestycji ma być połączone z gminnymi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Katarzyna Olszewska

foto: archiwum

Okopy do powtórki komentarze opinie

  • gość 2018-04-08 16:00:38

    i super :)

Dodajesz jako: Zaloguj się