:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C lekkie zachmurzenie

Ostatni akord Narodowego Czytania w Raciążu

Po Załuskach, Baboszewie i Płońsku, ostatni akord Narodowego Czytania na terenie powiatu płońskiego nastąpił w Raciążu.

Narodowe Czytanie w Raciążu, w sali widowiskowej MCKSiR, odbyło się w środę, 12 września. Raciąż w ogólnopolską akcję włączył się po raz czwarty, a fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytane w środę wybrał Andrzej Łopata nauczyciel z ZS w Raciążu.

Narodowe Czytanie w 2018 roku zostało zainaugurowane przez parę prezydencką 28 lutego, a  kulminacja akcji nastąpiła 8 września. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku i zainicjowana była wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  Tegoroczna  akcja w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości jest wyjątkowa, ponieważ są czytane dwie lektury: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz 44 teksty Antologii Niepodległości. Akcja każdego roku cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Środowe spotkanie w Raciążu rozpoczął krótki wstęp do książki, w który wprowadziła zgromadzonych polonistka - Wanda Pieczura. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji miejskich i gminnych m.in.: ks. Wojciech Nikodymczuk z parafii św. Wojciecha w Raciążu oraz przewodniczący rady gminy Raciąż Jarosław Jaworski. Nie zabrakło też uczniów z Zespołu Szkół w Raciążu, Zespołu Szkół Społecznych STO w Raciążu, nauczycieli z Uniecka, Krajkowa, Gralewa oraz seniorów z NKS.

Czytane fragmenty książki wprowadziły w nostalgiczny nastrój nie tylko czytających ale i słuchających.  Na podsumowanie zostały wręczone kwiaty i podziękowania oraz słodki poczęstunek.

Organizatorami były: Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu oraz Biblioteka Publiczna w Raciążu.

tekst i foto: Marta Olechowicz

Ostatni akord Narodowego Czytania w Raciążu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się