„To była, proszę pani, rzeka ludzi…. Nieprzeliczona ilość kobiet, mężczyzn, dzieci… Rzeka ludzi!... Podjechał ciąg takich bydlęcych wagonów i zaczęli tych ludzi do nich ładować. Wagonów było jednak bardzo mało, zaledwie kilka, a oni usiłowali stłoczyć w nich tę resztę ludzi… Widziałem, jak żołnierze niemieccy brutalnie dźgali bagnetami tych, którzy nie mogli wejść - starszych, słabszych - wpychając ich do środka… Krzyk, płacz był straszny” - to fragment wspomnień, dotyczących likwidacji płońskiego getta, płońszczanina Kazimierza Ulmera z publikacji „Wartość wolności” ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska.
W poniedziałek, 26 listopada, z placu 15 Sierpnia w Płońsku, wyruszył już po raz jedenasty – upamiętniający ofiary likwidacji płońskiego getta - Marsz Milczenia i przechodząc ulicami Płocką, 1 Maja i Towarową dotarł do dworca PKP.
Po odegraniu hymnów Polski i Izraela, przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod kierunkiem kapelmistrza Leszka Kalkowskiego, w imieniu organizatorów i władz miejskich wszystkich uczestników marszu powitał burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik. W marszu wzięli udział wiceambasador Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon wraz z mężem, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i gminnych, parlamentarzyści, ksiądz dziekan Marek Zawadzki, przedstawiciel Warszawskiej Gminy Żydowskiej - Lew Derecki, służby mundurowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele, młodzież i mieszkańcy.
Burmistrz mówił, że Marsz Milczenia od jedenastu lat organizowany jest z tym samym przesłaniem: - Każdy człowiek, który ma sumienie, bez względu na to, jakie ma poglądy, jaką ma religię, powinien pamiętać o tej społeczności. Płońsk nie może zapomnieć, bo to część płońskiego dziedzictwa. I zwyczajnie po ludzku chcemy pamiętać, solidaryzować się, chcemy oddawać cześć tym, którzy mieszkali tutaj i w bestialski sposób zostali wymordowani.
- Idziemy również po to, by stać się lepszymi ludźmi, żeby głośno wołać: nie chcemy więcej wojny, nie chcemy więcej holokaustu – dodał burmistrz.
Po wystąpieniu wiceambasador Izraela, modlitwie ekumenicznej, XI Marsz Milczenia zakończyła prezentacja grupy teatralnej z MCK w Płońsku fragmentów wspomnień dotyczących likwidacji płońskiego getta, ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta.
Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przy Drzewku Pamięci przy ulicy Wspólnej.
tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Pamięci ofiar likwidacji płońskiego getta komentarze opinie