:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C bezchmurnie

Płońsko – polonijna wymiana

Kilkunastoosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku gościła niedawno w Irlandii – w ramach wymiany z polską szkołą IDEA w Athlone.

Współpraca z polskimi szkołami polonijnymi rozpoczęła się po „Festiwalu Partnerstw”, który odbył się pod koniec ubiegłego roku w Ostródzie, a którego inicjatorem była największa organizacja wspierająca Polonię i Polaków mieszkających poza granicami kraju - Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Podczas festiwalu w Ostródzie dyrektor płońskiej trójki, Teodozja Gorlewska nawiązała współpracę z polskimi szkołami z Dublina SEN, szkołą PAK oraz Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego z Wilna. Efektem tej współpracy był  udział uczniów tych szkół w zorganizowanym przez  płońską trójkę miejskim konkursie ortograficznym „Mistrz Ortografii 2018”. Kolejnym etapem współpracy było przystąpienie do projektu „Wspólna ławka”, ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

W ramach projektu w dniach 5-9 października, 15 uczniów SP nr 3 - pod opieką wicedyrektorów: Ewy Kiragi i Katarzyny Uniewskiej oraz Marcina Zaborowskiego, wzięło udział w wymianie z polską szkołą IDEA w Athlone w Irlandii.

Płońscy uczniowie mieli okazję poznać życie szkolne uczniów polskiej szkoły w Irlandii, przygotowano dla nich  lekcję historii o Polaku - Pawle Edmundzie Strzeleckim, który był ważną postacią dla Irlandczyków. Jego postać będzie  tematem książki napisanej wspólnie z uczniami z Athlone.

Jedną z atrakcji był nocny spacer po Dublinie, Belfaście, rejs łodzią wikingów oraz zwiedzanie muzeum Titanica. Uczniowie trójki mogli również obejrzeć Giant'sCauseway - Groblę Olbrzyma, most linowy zawieszony 30 m nad  wodą, a w ostatnim dniu pobytu odbył się marszobieg szlakiem św. Patryka „ Dla Niepodległej”. Miejscem docelowym były ruiny zamku Ward, gdzie kręcono wiele scen serialu „Gra o tron".

Uczniowie irlandzkiej szkoły mają przyjechać z rewizytą do Płońska w kwietniu przyszłego roku. (ko)

foto: zbiory SP 3 Płońsk

Płońsko – polonijna wymiana komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się