:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C lekkie zachmurzenie

Podniosła uroczystość w Gralewie

Artykuły, Podniosła uroczystość Gralewie - zdjęcie, fotografia

Nagrobek poświęcony
W niedzielę, 18 września na cmentarzu w Gralewie (gm. Raciąż) ksiądz Jan Piotrowski poświęcił nowy nagrobek  żołnierza, który poległ we wrześniu 1939 roku i został pochowany przez mieszkańców.

Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w gralewskim kościele, który został z tej okazji udekorowany w kolorach białym i czerwonym. Po uroczystej mszy świętej, w której uczestniczyły poczty sztandarowe, uczniowie liceum wojskowego z Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku oraz orkiestra dęta z Krajkowa wystąpiła młodzież z programem poetyckim, przygotowanym pod kierunkiem proboszcza parafii w Gralewie, księdza Jana Piotrowskiego.
Druga część uroczystości odbyła się na gralewskim cmentarzu, gdzie  z inicjatywy mieszkańców władze gminy Raciąż zbudowały nowy nagrobek kanoniera Antoniego Hauski.

Wiadomo, że pochowany w Gralewie żołnierz walczył w bitwie wrześniowej pod Mławą i pochodził  z miejscowości Prużany (obecnie na Białorusi). Jego ciało mieszkańcy znaleźli na polu w pobliskim Kiełbowie we wrześniu 1939 roku. Najpierw pochowali go przy figurce, a potem na cmentarzu w Gralewie. Ustawili brzozowy krzyż oraz drewnianą tabliczkę z napisem: „Kanonier Antoni Hauska, zm. 5-10.IX.1939 r., uczestnik bitwy mławskiej, wierny Ojczyźnie, posłuszny rozkazowi tu spoczywa”, a w latach 70. betonowy krzyż z tym samym napisem. Nagrobek uległ jednak zniszczeniu i teraz z inicjatywy mieszkańców wybudowano nowy, napis pozostał jednak bez zmian. Nowy nagrobek został poświęcony przez księdza Jana Piotrowskiego, a potem złożono na nim kwiaty.

Na przestrzeni lat o grób poległego kanoniera dbali uczniowie i nauczyciele z gralewskiej szkoły.

Wójt gminy Raciąż, Ryszard Giszczak w swoim wystąpieniu powiedział m.in., że pamięć o ludziach, którzy walczyli za Ojczyznę, jest naszym obowiązkiem i przywilejem i apelował do młodzieży, aby opiekowała się grobem kanoniera, tak jak dotychczas.

Wójt gminy poszukuje informacji na temat pochowanego w Gralewie żołnierza oraz jego rodziny.

Katarzyna Olszewska

foto: Katarzyna Olszewska

Więcej zdjęć w Galerii

Podniosła uroczystość w Gralewie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się