:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C pochmurno z przejaśnieniami

Pomaszerowali ku czci bohaterów naszej niepodległości

W piątek, 11 maja, zorganizowano marsz kondycyjny służb mundurowych, organizacji proobronnych i klas mundurowych, szlakiem bitwy nad Wkrą wojny  polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Inicjatywa ma upamiętnić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Płońsku i Starostwo Powiatowe w Płońsku. Marsz rozpoczął się od uroczystości na cmentarzu w Jońcu, w której - oprócz uczestników marszu - wzięły udział władze starostwa i gminy. Potem uczestnicy udali się przez Szumlin, Sobieski, Królewo, Krajęczyn, Miszewo do Nowego Miasta, gdzie także odbył się apel ku czci Bohaterów. Wzięli w nim udział m.in. policjanci, strażacy, funkcjonariusze służby więziennej, pracownicy nadleśnictwa, uczniowie klas mundurowych i uczniowie szkoły z Jońca.

Poniżej publikujemy rys historyczny wygłoszony na apelu ku czci Bohaterów przed cmentarzem w Jońcu przez Artura Czaplińskiego.

„Szanowni Państwo. Drodzy uczestnicy dzisiejszego Marszobiegu Niepodległości. Za chwilę wyruszycie w marsz piękną trasą szlakiem polskiej Niepodległości. Niepodległości, która wykuwała się na tych ziemiach w 1920 roku. Właśnie tu w dolinie rzeki Wkry - którą będziecie dziś maszerować - 98 lat temu Wojsko Polskie obroniło przed bolszewicką nawałą dopiero co odzyskaną niepodległość. Tu były szańce naszej wolności i tu broniliśmy polskiego honoru i wiary przodków.

Dziś przypadł mi w udziale zaszczyt dokonania wstępu historycznego dzisiejszego wydarzenia, za co jestem wdzięczny organizatorom. Państwo będziecie maszerować za chwilę doliną Wkry wyrażając szacunek dla polskiego mundury. Zarówno tego wojskowego, jak i policyjnego czy strażackiego. Będziecie maszerować z uśmiechem podczas pięknej pogody, ale zachowując w pamięci wydarzenia, które miały miejsce na tej ziemi niemalże wiek temu.

Bo co wydarzyło się w 1920 roku na tej ziemi nad Wisłą i nad Wkrą?

98 lat temu Polska dopiero co odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. I właśnie po dwóch latach wolności w 1920 roku kolejny raz przyszło naszym przodkom stoczyć bitwę. Bitwę która jest zaliczana do jednej z 18 bitew decydujących o losach świata. To Polska stała się przedmurzem cywilizacji chrześcijańskiej, powstrzymując dzięki ofiarności naszych żołnierzy nawałę bolszewicką na całą Europę. Miejmy świadomość, że gdyby nie wygrane pojedyncze bitwy w Jońcu, Królewie, Nowym Mieście i Borkowie być może świat nie byłby taki sam. A komunizm bolszewicki wchłonąłby cała Europę już w 1920 roku.

Tutaj – w tych okolicach - 14 sierpnia 1920 roku swą pierwszą walkę stoczył II Syberyjski Pułk Piechoty. Składał się on głównie z ochotników. Jak podają źródła, zginęło czterech oficerów, a prawie 150 szeregowców zostało zabitych, rannych, bądź uznanych za zaginionych. Bolszewicka artyleria stacjonująca na drugim brzegu Wkry ostrzeliwała Joniec. Zniszczony został Kościół, ale domostwa rolnicze nie ucierpiały. Jak podaje legenda, cud wydarzył się dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej, która powstrzymała bolszewików, a której figura znajduje się na pięknej polanie w Jońcu, upamiętniającej tamte dni. Następnego dnia I batalion syberyjskiego pułku sforsował Wkrę i ruszył na Nowe Miasto.

Na cmentarzu, przy którym się znajdujemy, w zbiorowej mogile kryjącej zwłoki 74 poległych w walkach nad Wkrą, spoczywa m.in. młodociany ochotnik Seweryn Marcinkowski, uczeń VIII klasy ówczesnego gimnazjum w Jaśle, zabity w starciach na polach wsi Zawady-Wrona. Dziś Wy, drodzy uczestnicy marszu pamięci jesteście jego spadkobiercami i dziś maszerujecie między innymi dla Seweryna Marcinkowskiego. Żeby pamięć o nim nigdy nie zginęła.

Dzięki ofiarności, męstwu i odwadze żołnierza polskiego, ale także dzięki temu, że te wartości, które dzisiaj widnieją na sztandarach Wojska Polskiego i polskiej Policji: Bóg, Honor, Ojczyzna, były tymi wartościami, które potrafiły zjednoczyć cały naród w sprawie naszej niepodległości, suwerenności i wolności, dziś my możemy cieszyć się wolnością. Gdyby nie ta ówczesna jedność całego narodu Polska nie byłaby dzisiaj krajem niepodległym.

Dzisiaj tutaj wszyscy jesteśmy ponieważ czcimy pamięć naszych bohaterów znad Wkry. Z Jońca, Królewa i Nowego Miasta. Bo tylko w ten sposób jednoczymy się w poczuciu tradycji, walki o naszą niepodległość i suwerenność.

Maszerujcie z Bogiem. Czołem młodzieży.”

foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Pomaszerowali ku czci bohaterów naszej niepodległości komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się