:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe, przelotne opady deszczu

Ponad 22 tysiące kilometrów na rowerach

Rowerowa ofensywa tegorocznej wiosny w Kroczewie miała swój finał w czwartek (7 czerwca) w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kroczewie (gm. Załuski).

Konkurs główny trwał 6 tygodni (od 16 kwietnia do 26 maja), podczas których 82 uczestników rywalizowało w ilości przejechanych kilometrów na rowerze w czterech kategoriach. Uczestnicy przejechali łącznie 22.063 kilometry, co w przeliczeniu na jednego z nich dało średnio 272 km. Uczestnicy rejestrowali swoje przejechane kilometry w aplikacji endomondo. W ramach tegorocznej  imprezy odbyły się różne inicjatywy: rajd rowerowy rodzinny do Kazunia i dwudniowy rajd rowerowy do Sierpca i Skępego.

Statystyki rowerowych zmagań przedstawiają się następująco.

W kategorii open: 1. Alicja Kozaczyńska (319 km), 2. Anna Morawska (252 km), 3. Anna Czyżewska (181 km).

W kategorii dziewcząt klas IV-VI: 1. Julia Melińska (396 km), 2. Julia Raczyńska (334 km), 3. Magda Piechna (238 km).

W kategorii chłopców klas IV-VI: 1. Kacper Piechna (450 km), 2. Bartosz Gościcki (333 km), 3. Przemysław Gral (251 km).

W kategorii dziewcząt klasy VII oraz gimnazjum: 1. Julia Tomaszewska (1070 km), 2. Dominika Piekut (900 km), 3. Kamila Jóźwiak (730 km).

W kategorii chłopców klasy VII oraz gimnazjum: 1. Damian Przybylski (1778 km), 2. Jakub Wątkowski (1080 km), 3. Miłosz Lewandowski ( 1044 km).

Został rozegrany również konkurs klasowy. Zwyciężyła klasa II B, która przejechała wraz z wychowawcą 6056 km (na osobę przypada 288 km), a klasa VI z wychowawcą przejechała 1813 km (na osobę przypada 139 km).
Głównemu konkursowi towarzyszyły inne inicjatywy. Konkurs plastyczny dla klas 0-III (temat pracy „Rower 3000 roku”) i konkurs literacki dla klas starszych (temat  pracy „Moja podróż rowerowa”). W konkursie plastycznym zostali nagrodzeni: 1. Aleksander Awdziej, 2. Gabriel Łukawski, 3. Hanna Dybowska. W konkursie literackim wygrała Zuzanna Pierścieniak.
Konkurs rowerowy zakończyło spotkanie z Marcinem Korzonkiem z Wrocławia, dziennikarzem, pasjonatem podróży rowerowych i fotografii. Od 1997 pisze i publikuje artykuły, książki, poradniki o podróżach rowerowych. Swoją przygodę rozpoczął 22 lata temu. Marcin Korzonek opowiadał uczniom o swoich wyprawach rowerowych, doświadczeniach podróżnika rowerowego, poznawaniu nowych kultur, religii, nowych tras, niekiedy bardzo ciężkich i niebezpiecznych. Zachęcał przyszłych podróżników rowerowych do nauki języków, geografii i rozwijania swoich pasji.
Organizatorami byli nauczyciele ze szkoły w Kroczewie: Dariusz Biesalski (nauczyciel wychowania fizycznego) i Bartosz Felczak (opiekun samorządu uczniowskiego), którzy dziękowali wszystkim uczestnikom za udział w tegorocznej rowerowej edycji i zapraszali za rok. Warto wspomnieć, że nauczyciele są inicjatorami konkursu i założycielami  szkolnego klubu „Grupa rowerowa dwa kółka i spółka”, który istnieje od 2013 roku, a pierwszą wyprawę nauczyciele zorganizowali do Czerwińska. Obecnie do grupy należy 13 pasjonatów wypraw rowerowych. Prywatnie nauczyciele podróżują po Polsce pokonując co roku nowe trasy (w 2015 pokonali trasę ze Świnoujścia do Krynicy Morskiej, w 2016 granicę północną i wschodnią Polski, a w 2017 w 8 dni przejechali Mazury). W tym roku w lipcu planują wyprawę wzdłuż Wisły.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Ponad 22 tysiące kilometrów na rowerach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się