:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C lekkie zachmurzenie

Powstanie ŚDS? Czasu coraz mniej

samorząd, Powstanie Czasu coraz mniej - zdjęcie, fotografia

Przetarg na przebudowę internatu przy Zespole Szkół nr 1 w Płońsku nie przyniósł rozstrzygnięcia, nie zgłosił się bowiem żaden oferent. Środowiskowy Dom Samopomocy w budynku internatu miał ruszyć 1 grudnia, a rządowa dotacja musi być wykorzystana w tym roku. Czasu jest coraz mniej. Starosta Andrzej Stolpa zapowiada, że w najbliższym czasie będą prowadzone negocjacje, mające na celu wyłonienie wykonawcy.

 

Powiatowi płońskiemu przyznano na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy 1,2 mln zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - środki te miały być wykorzystane na przebudowę i przystosowanie budynku internatu przy ZS nr 1 w Płońsku oraz zakup wyposażenia pierwszej takiej w powiecie placówki a kwota ponad 50 tys. zł na funkcjonowanie w pierwszym miesiącu działalności - płońskie starostwo zapowiadało uruchomienie placówki na 1 grudnia 2018 roku.

Środowiskowy Dom Samopomocy to  oferta dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które zakończyły już edukację. W ŚDS mogłyby korzystać z różnych zajęć przez pięć dni w tygodniu w godz. 8-16.

Prowadzenie tego rodzaju ośrodków jest zadaniem własnym wojewody, który na ten cel przekazuje dotację, powiat prowadziłby placówkę na mocy stosownego porozumienia.

Płońskie starostwo ogłosiło przetarg na przebudowę i rozbudowę internatu ze zmianą sposobu użytkowania części obiektu na ŚDS - wraz z zakupem wyposażenia. Otwarcie ofert zaplanowano na 3 września. Przetarg nie przyniósł rozstrzygnięcia, ponieważ nie zgłosił się żaden oferent.

Czy placówka ma szanse powstać do 1 grudnia?

- Przystąpiliśmy do negocjacji z potencjalnymi wykonawcami - poinformował starosta Andrzej Stolpa, dodając, że negocjacje te odbędą się w przyszłym tygodniu. - Robimy wszystko, aby zdążyć wykonać to zadanie. Gdyby ten przetarg był dwa lata temu, spałbym spokojnie, bo wówczas rynek należał do inwestora i po otwarciu ofert był ból głowy, kogo wybrać. Teraz jest ból głowy, żeby ktokolwiek się znalazł.

Czemu powiat nie ogłosił wcześniej przetargu?

- To zadanie wojewody, więc nie możemy wydać naszych środków - mówi starosta. - Do budżetu mogliśmy wprowadzić dotację dopiero na czerwcowej sesji. Mieliśmy wcześniej dokumentację, ale na remont internatu, więc formalnie musieliśmy ją zmienić na przystosowanie obiektu do potrzeb ŚDS. Dokumentację trzeba było przekazać do uzgodnień różnym instytucjom a to wszystko długo trwa. Poza tym inwestycja zawiera elementy, które powiat będzie sam finansował, m.in. windę, musieliśmy porozdzielać kosztorysy i wystąpić o pozwolenie na budowę. To są papiery, tony papierów. Ale mam nadzieję, że będzie dobrze.

tekst i foto: Katarzyna Olszewska

Powstanie ŚDS? Czasu coraz mniej komentarze opinie

  • Gościu - niezalogowany 2018-09-07 12:11:47

    Te starostwo to dobry relikt... Chcesz zarezerwować auto to kolejka na 2 ulice... Dotacja przepada z powodu nieudolności... itp. itd... Super. Dawno to powinno zniknąć.

Dodajesz jako: Zaloguj się