:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C mgła

Rozmyło, bo jeszcze nie skończyli prac?

Zdaniem powiatu przyczyną rozmycia poboczy przy przebudowanej drodze Wrońska – Omięciny – Joniec był fakt, że prace wówczas nie były jeszcze zakończone. Po obfitych opadach deszczu w połowie lipca mieszkańcy sami udrażniali rowy, by nie doszło do zalania ich nieruchomości.

Ulewny deszcz spowodował m.in., że na nowy asfalt spłynęła woda razem z ziemią z sąsiadujących pół. Rozlewisko na jezdni było widoczne m.in przy szkole w Szczytnie (gm. Załuski), a pobocza w niektórych miejscach zostały rozmyte.

Zdaniem mieszkańców problemem jest fakt, że w niektórych miejscach jezdnia jest usytuowana niżej niż pola, a na odcinku przebudowanej drogi nie ma rowów w ogóle, jest również odcinek, gdzie rów jest, ale we wjazdach brakuje przepustów. Dodajmy, że podobnie jest w przypadku innych, przebudowywanych drogach powiatowych (płońskie starostwo pytane przez nas, dlaczego we wjazdach brakuje przepustów, którymi woda mogłaby przepłynąć, odpowiadało, że są to rowy, zaprojektowane jako odparowujące).

- „Na dzień obfitych deszczy droga powiatowa Wrońska – Omięciny – Joniec nie została zakończona m.in. nie zostały wykonane wszystkie rowy, nie zostały usunięte wszystkie karpy po dokonanych wycinkach drzew oraz nie wykonano udrożnienia wszystkich przepustów pod drogą – poinformowało w odpowiedzi na nasze zapytanie w sprawie powyższej drogi płońskie starostwo. - Obfite deszcze i niezakończone prace budowlane między innymi przyczyniły się do rozmycia poboczy wykonanych z pospółki. Pobocza z pospółki nabywają swojej trwałości po zarośnięciu darnią. Wzdłuż przebudowanego odcinka drogi Wrońska – Omięciny – Joniec nie wszystkie rowy zostały zaprojektowane jako odparowujące, na wysokości odcinka, na którym doszło po obfitych deszczach do rozmycia poboczy wykonywane są również przepusty pod zjazdami lub brak jest rowów z uwagi na ukształtowanie terenu. Jak wskazano powyżej,  między innymi przyczyną braku odprowadzenia wód z rowów przydrożnych były niezakończone prace np. brak udrożnienia przepustu pod drogą, brak usunięcia z wykonanego rowu karpy itp. Podczas wizji w terenie po obfitych deszczach nie stwierdzono, że przyczyną rozmycia wybudowanych poboczy był zły stan ich wykonania. Inspektor nadzoru budowlanego potwierdził, że pobocza i rowy są wykonywane zgodnie z projektem budowlanym i nie wnosił uwag do jakości ich wykonania. Wykonawca zobowiązał się po zakończeniu wszystkich prac budowlanych w ramach umowy podstawowej odbudować rozmyte pobocza przed odbiorem końcowym.” (ko)

foto: zbiory prywatne

Rozmyło, bo jeszcze nie skończyli prac? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się