:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe, przelotne opady deszczu

Salon Karykatury Antywojennej w Płońsku

Od wtorku, 8 maja do piątku 15 czerwca, w holu wystawienniczym Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku można oglądać pokonkursową wystawę karykatury antywojennej.

Przesłanie konkursu jest aktualne do dziś, dlatego nieprzypadkowo otwarcie wystawy odbyło się we wtorek, w przededniu 9 maja, który jest ustanowiony Dniem Europy. To właśnie tego dnia mija rocznica podpisania historycznej „deklaracji Schumana”, mówiącej o współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiałaby wybuch kolejnej wojny.

W tegorocznej XIX edycji konkursu zgłoszono 986 prac, 414 autorów z 61 krajów z całego świata. Ciekawostką tegorocznego konkursu jest fakt, że międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Julian Pena wybitny rumuński artysta zdecydowało o przyznaniu Grand Prix Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, Izabeli Kowalskiej-Wieczorek z Polski.

Premiera Salonu Karykatury co roku ma miejsce 20 października w Galerii Muzeum Narodowego w Kragujevcu (Serbia), a następnie wystawa wędruje po europejskich miastach.

Salon Karykatury Antywojennej określany jest mianem antywojennego sumienia świata. Jest przesłaniem promującym pokój, wędrującym w formie ekspozycji od miasta do miasta po całym świecie.

Międzynarodowe Wystawy Karykatury cieszą się ogromnym  uznaniem wśród artystów oraz w organizacjach pokojowych, niezmiernie przyczyniając się do szerzenia pokoju, porozumienia i tolerancji na świecie.

Wystawę w Płońsku można oglądać do 15 czerwca. Na otwarciu wystawy, dyrektor MCK w Płońsku Elżbieta Wiśniewska serdecznie zapraszała wszystkich chętnych do odwiedzenia wystawy, zarówno osoby indywidualne jak i dzieci i młodzież szkół z opiekunami, na wyjątkową w swoim wymiarze lekcję historii.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Salon Karykatury Antywojennej w Płońsku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się