:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C słabe, przelotne opady deszczu

Sarbiewski po raz czternasty

Piątek i sobota (11 i 12 maja) to dni, w których odbywa się XIV Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja K. Sarbiewskiego. W piątek byliśmy świadkami głównych wydarzeń w Płońsku.

Zanim odbyła się oficjalna inauguracja festiwalu w kilku miejscach w Płońsku odbyły się różne inicjatywy. W Zespole Szkół nr 2 im. Leona Rutkowskiego rozstrzygnięto konkurs krasomówczy dla młodzieży „O Laur Sarbiewskiego”, którego laureatką została uczennica ZS 2 Płońsk, Julia Guzanowska. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Płońsku odbyło się  spotkanie autorskie dr. Dariusza Lebiody z mieszkańcami Płońska. W hotelu „Martex” zaś odbyło się walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana oraz prelekcja prof. Juliusza A. Chrościckiego „Silviludia” M.K. Sarbiewskiego, jako znawcy ówczesnego teatru i dramma per musica.

Uroczysta inauguracja XIV Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” odbyła się o godzinie 18 w sali płońskiego kina.

Przede wszystkim rozstrzygnięto konkurs poetycki „O Laur Sarbiewskiego”, który był podzielony na dwie kategorie: w języku polskim oraz łacińskim.

W języku polskim wpłynęło aż 27 zestawów poezji oraz 8 wierszy o Płońsku. Uczestników oceniało jury w składzie: o. dr Krzysztof Dorosz z Torunia (przewodniczący), dr Teresa Kaczorowska – prezes zarządu Akademii Europea Sarbieviana i Igor Kantorowski. Prezentacji nagrodzonych wierszy dokonał aktor Maciej Gąsiorek. Pierwszą nagrodę otrzymał Paweł Podlipniak (Radom), drugą - Stanisław Mutz (Piekary Śląskie), a trzecią - Anna Barbara Czuraj - Struzik (Działdowo). Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali: - Krzysztof Martwicki (Płońsk ) oraz Wojciech Roszkowski (Tykocin). Specjalne wyróżnienie za wiersz o Płońsku otrzymał Tadeusz Dejnecki (Płock).

W językuł łacińskim wpłynęło sześć zgłoszeń z trzech krajów: Włoch, Austrii i Chorwacji. Nagrodę przyznano Martinowi Freundorferowi z Austrii za trzy utwory poświęcone Sarbiewskiemu i jego twórczości.

Po części oficjalnej wystąpił Janusz Radek z zespołem, a następnie odbyła się „Noc Poetów” z recitalem Wojtka Gęsickiego (śpiew) i Rafała Grząki (akordeon).

W sobotę, 12 maja, uczestnicy festiwalu odwiedzili Sarbiewo (gm. Baboszewo), rodzinną miejscowość Sarbiewskiego i modlili się w sarbiewskim kościele. Kolejny etap obchodów odbywa się już poza powiatem płońskim: w Rostkowie, Przasnyszu i Ciechanowie, gdzie m.in. nastąpi rozstrzygnięcie IX Konkursu Plastycznego „O Laur Sarbiewskiego”.

tekst i foto: Marta Olechowicz

Sarbiewski po raz czternasty komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się