:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C lekkie zachmurzenie

Śledztwo w sprawie Lapidarium umorzone

śledcze, Śledztwo sprawie Lapidarium umorzone - zdjęcie, fotografia

Śledztwo w sprawie działki przy ul. Warszawskiej w Płońsku, na której do 2016 roku znajdowało się Lapidarium, zostało umorzone. Organy ścigania badały historię tego terenu.

Postępowanie wszczęto z zawiadomienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organy ścigania miały za zadanie prześledzić procedury, dotyczące  działki, stanowiącej niezabudowany fragment żydowskiego cmentarza, gdzie od lat 80. do 2016 roku znajdowało się Lapidarium - pomnik poświęcony pamięci pomordowanych przez Niemców Żydów oraz macewy. Zdemontował je wieczysty użytkownik terenu, który planował w tym miejscu budowę obiektu handlowego. Teren jest własnością Skarbu Państwa a prokuratura nie dopatrzyła się w demontażu pomnika przestępstwa. Dodajmy, że cały cmentarz żydowski w Płońsku zajmował powierzchnię ponad 3 ha i w większości został zabudowany obiektami handlowymi, plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje bowiem takie przeznaczenie dla tego terenu. W latach 60. ub. wieku komunistyczne władze centralne zdecydowały o likwidacji cmentarza.

Działka, gdzie było urządzone Lapidarium, została wpisana do rejestru zabytków, a ministerstwo rozpatrując w tej sprawie zażalenie inwestora na decyzję konserwatora zabytków, doszło do przekonania, że mogło dojść do pewnych nieprawidłowości.

Śledztwo, jak informuje płońska prokuratura, prowadzono w kierunku przekroczenia uprawnień przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania i zmiany planu zagospodarowania – chodziło o lata 2013 i 2015.

Postępowanie umorzono z powodu braku danych uzasadniających popełnienie przestępstwa.

- Prześledzona została cała historia tej działki, zebrano dotyczącą tego terenu dokumentację i przesłuchano świadków – informuje szefowa płońskiej prokuratury, Ewa Ambroziak, dodając, że decyzje dotyczące żydowskiego cmentarza podejmowano przed wielu laty, zmieniali się użytkownicy wieczyści, a późniejsze decyzje były tylko konsekwencją tych sprzed kilkudziesięciu lat. – Nie znaleźliśmy dowodów, by w tej sprawie popełniono przestępstwo. (ko)

foto: archiwum

Śledztwo w sprawie Lapidarium umorzone komentarze opinie

  • Robert Mason - niezalogowany 2018-08-04 11:20:30

    gdzie obecnie w Płońsku znajduję się cmentarz dla narodowości żydowskiej?

Dodajesz jako: Zaloguj się