:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C rozproszone chmury

Sobotnie Przedwiośnie w Płońsku

Płońska edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie odbyła się w sali wielofunkcyjnej Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, w sobotę, 8 września.

Wzięli w niej udział miłośnicy literatury, a wśród nich: bibliotekarze, duchowni, nauczyciele i uczniowie płońskich szkół, samorządowcy miasta, powiatu i gminy Płońsk oraz parlamentarzyści.

Płońsk do akcji wspólnego czytania przystąpił w roku 2013, czytając dzieła Aleksandra Fredry. Tegoroczna  akcja w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości jest wyjątkowa, ponieważ wybrane są dwie lektury „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz 44 teksty z Antologii Niepodległości.

Organizatorzy tegorocznej akcji w Płońsku wybrali dwie formy. Czytano „Przedwiośnie” i wybrane fragmenty Antologii Niepodległości. Płońską edycję rozpoczął burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, czytając list prezydenta RP, a ks. kanonik Zbigniew Sajewski proboszcz parafii  św. Maksymiliana w Płońsku  czytał wybrany fragment z Antologii, a dokładnie fragment z homilii św. Jana Pawła II, wygłoszonej podczas pamiętnej mszy  w Warszawie 2 czerwca 1979 roku.

Gościem specjalnym tegorocznej akcji był aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, reżyser Jacek Rozenek. Organizatorzy przygotowali  dla uczestników pamiątkowe kokardy narodowe, słodki poczęstunek a dopełnieniem sobotniego spotkania były stroje z lat 20-30,  przygotowane przez uczniów  płońskich szkół.

Organizatorem płońskiej edycji Narodowego Czytania w roku 2018 byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza, Miejskie Centrum Kultury i burmistrz miasta Płońska.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk


Sobotnie Przedwiośnie w Płońsku komentarze opinie

  • olo - niezalogowany 2018-09-10 09:36:24

    Akcja bardzo fajna. Niestety zachowanie naszych dygnitarzy beznadziejne. Na początku czytają "VIP-y" przy pełnej publice. Po czym opuszczają salę, nasza młodzież, która chciała się pokazać niestety miała już występy przy praktycznie pustej sali. Gratuluję włodarzom i zaproszonym gościom. Sztuka wychowania przez duże "W". To już w komunie dzieciaki były na pierwszym planie, teraz muszą służyć jedynie za widownie. Żenujące.

Dodajesz jako: Zaloguj się