:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C rozproszone chmury

Świętowali 60-lecie

W piątek, 26 października, w sali widowiskowej MCKSiR w Raciążu na ulicy Parkowej świętowano 60 urodziny Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu.

Na urodziny przybyli samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego oraz miejskiego, byli i obecni pracownicy placówki, przedstawiciele kultury, biznesu oraz duchowni. Gości powitał dyrektor MCKSiR w Raciążu Artur Adamski, który dziękował wszystkim za  wykonywanie pracy z pasją, zaangażowaniem i z sercem, mówiąc, że każdy z obecnych na sali dołożył małą cegiełkę do tego, jak dziś placówka wygląda i jak działa. Dziękował poprzednikom za rozwój placówki, a władzom i sponsorom za współpracę podczas przeprowadzanych remontów i modernizacjach budynku.

Prezentacja multimedialna o historii, rozwoju placówki w minionych 60 latach oraz teraźniejszości poprzedziła wręczenie przez dyrektora placówki, burmistrza miasta Raciąża Mariusza Godlewskiego oraz przewodniczącego rady miejskiej Andrzeja Staniszewskiego podziękowań i okolicznościowych statuetek byłym dyrektorom i pracownikom, przedstawicielom władz samorządowych, pracownikom, instruktorom oraz zaproszonym gościom, którzy podczas tych 60 lat współpracowali z placówką.

Na urodzinach nie mogło zabraknąć oczywiście życzeń i prezentów. Życzenia i pamiątkowe tabliczki przekazali przedstawiciele władz powiatowych, samorządowych, parlamentu europejskiego,  przedstawiciele lokalnego biznesu oraz przedstawiciele emerytów. Z okazji pięknego jubileuszu 60-lecia marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik za działalność w zakresie kultury odznaczył  raciąską placówkę medalem Pro Mazovia. Medal i podziękowania w imieniu marszałka przekazał radny sejmiku, Paweł Obermeyer. 

Galę z okazji 60 urodzin zakończyła przysłowiowa wisienka na urodzinowym torcie, a mianowicie piękny koncert wokalistki Edyty Szewczyk z zespołem: Dariusz Zarzycki - saksofon, Maciej Komar- gitara basowa, Maciej Ostromecki – perkusja, Leszek Jakubczak - gitara solowa, Grzegorz Fiedorowicz - instrumenty klawiszowe. Ciekawe własne aranżacje popularnych piosenek m.in.: Hanny Banaszak, Krystyny Prońko, Andrzeja Zauchy, Seweryna Krajewskiego czy Lee Ritenoura zabrały gości gali w niepowtarzalny klimat.  A okolicznościowym tortem, który wjechał na salę po koncercie i symboliczną lampką szampana zgromadzeni goście uczcili 60 lat MCKSiR w Raciążu.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Historia MCKSiR w pigułce:

14 września 1958 rok – rozpoczęcie działalności Raciąskiego Domu Kultury (oprócz działalności kulturalnej, powstała biblioteka miejska i czytelnia)

W styczniu 1973-  dom kultury zaczął nosić nazwę Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury ponieważ, działalność kulturalną rozszerzono również na gminę Raciąż. Powstały zespoły wokalno-instrumentalne, fotograficzne, recytatorskie, ognisko muzyczne, teatr poezji, teatrzyk kukiełkowy, klub radio-techniczny, koło filatelistyczne, sekcja szachowa i kapela ludowa.

W 1980 roku ze struktury MiGOK wydzielono  bibliotekę, która stała  się samodzielną placówką. W latach 80 w domu kultury założono dziecięcy zespół tańca ludowego oraz klub tańca towarzyskiego a druga połowa lat osiemdziesiątych to działalność Klubu Tańca Towarzyskiego Akcent.

Od  2008 roku  dom kultury zaczął nosić nazwę Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji  im. Ryszarda Kaczorowskiego otrzymując w zarządzanie stadion i halę sportową.

Rok 2014 to rozpoczęcie gruntownego remontu i zapoczątkowanie cyklicznej imprezy Raciąskiego jarmarku.

 Rok 2015 rok to zakup profesjonalnego sprzętu muzycznego, oświetleniowego, teleinformatycznego, biurowego, mobilnej sceny oraz  rozpoczęcie działalności „Kina za rogiem” a w 2018 roku rozpoczęła się gruntowna termomodernizacja budynku

W ciągu tych 60 lat placówka kulturalna w Raciążu miała 10 dyrektorów. Trzykrotnie zmieniana była nazwa: w 1973 - Miejski i Gminny Dom Kultury, w 1993 r. Miejskie Centrum Kultury a od 2008 r. Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego.

Świętowali 60-lecie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się