:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

Szefowa płońskiej prokuratury - zmiana przepisów alimentacyjnych przynosi efekt

finanse, Szefowa płońskiej prokuratury zmiana przepisów alimentacyjnych przynosi efekt - zdjęcie, fotografia

W związku z ubiegłoroczną zmianą przepisów, osoba, która zalega z płatnością alimentów – co najmniej 3 świadczenia, może być ukarana więzieniem. Zdaniem szefowej płońskiej prokuratury, Ewy Ambroziak, nowelizacja przepisów przynosi efekt.

Nowelizacja przepisów kodeksu karnego precyzuje przypadki, w których alimentacyjny dłużnik może być ukarany. Od końca maja ub.r. osoba, która ma zaległości równowartości co najmniej trzech alimentacyjnych świadczeń  podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, lub karze  pozbawienia wolności – do 1 roku. Wyższa kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch grozi osobie, która uporczywie nie płaci alimentów, narażając dziecko bądź dzieci na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb.

W związku ze zmianą przepisów ośrodki pomocy społecznej mają obowiązek zgłaszania organom ścigania przypadków, w których osoby zobowiązane przez sąd do płacenia alimentów tego nie czynią. Ponieważ nowe przepisy weszły życie z końcem maja, pierwsze przypadki do prokuratury trafiły jesienią, po trzech miesiącach. Postępowania są prowadzone z urzędu, a więc nawet wówczas, gdy pokrzywdzona matka czy ojciec nie wnoszą o ukaranie.

- Wpływa do nas wiele takich spraw – mówi szefowa płońskiej prokuratury, Ewa Ambroziak. – Od początku wprowadzenia nowych przepisów do chwili obecnej wpłynęły do prokuratury 272 zawiadomienia.

Zdaniem prokurator Ambroziak, zmiana przepisów przynosi efekt w postaci spłacania zaległości alimentacyjnych

- Są oczywiście osoby, które nie płaciły i nie będą płacić alimentów – mówi Ewa Ambroziak, dodając, że brane są pod uwagę czynniki obiektywne, a więc np. sytuacje, gdy dłużnik alimentacyjny jest ciężko chory lub odbywa karę więzienia.

W sytuacji, gdy przypadek alimentacyjnego dłużnika trafi do organów ścigania, może uniknąć skazania. Przepisy dają taką możliwość, jeśli dłużnik zapłaci zaległe alimenty.

Katarzyna Olszewska

foto: archiwum

Szefowa płońskiej prokuratury - zmiana przepisów alimentacyjnych przynosi efekt komentarze opinie

  • gość 2018-03-09 12:08:19

    Te zmiany alimentacyjne byly konsultowane z ambasada izraela ,ameryki i ukrainy

Dodajesz jako: Zaloguj się