:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C umiarkowane opady deszczu

The Beatles, kabaret Starszych Panów, Łajka w kosmosie i… SP 2 Płońsk, czyli 60 lat minęło

„W ten jesienny piątkowy poranek witam wszystkich płońszczan, tych starszych i tych młodszych. 5 października to rzeczywiście wyjątkowy dzień. To właśnie dzisiaj Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza obchodzi jubileusz 60-lecia swojej działalności” - to fragment audycji radiowej z programu artystycznego przygotowanego z okazji jubileuszu szkoły. To był bardzo oryginalny i wyjątkowy program artystyczny, który poprowadził widzów od lat 50. XX wieku po teraźniejszość.

Młodzi konferansjerzy, uczniowie SP2 opowiadali o historii szkoły, a wszystko przeplatane było fragmentami audycji radiowej, występami aktorskimi, wokalnymi i tanecznymi młodzieży szkolnej  oraz pokazem multimedialnym.

I tak, dowiedzieliśmy się, że Szkoła Podstawowa nr 2 powstała w 1958 roku, dokładnie w tym samym roku powstał zespół The Beatles, pierwszy odcinek telewizyjnego kabaretu Starszych Panów, film „Krzyżacy” Aleksandra Forda czy wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną satelity Sputnik z psem Łajką na pokładzie. A dialog dwóch uczniów z czasów teraźniejszych, to historia szkoły w pigułce (gazetka Prymusek, wycieczki, zielone szkoły, 40-lecie, gimnazjum, dyrektorzy, konkursy, nowy sztandar, patron).

Gala 60-lecia szkoły w płońskim kinie rozpoczęła się od prezentacji filmu o szkole, a następnie powitania wszystkich zgromadzonych gości przez dyrektor szkoły Bożenę Dzitowską i zaproszenia na wyjątkowy dzień.

- W życiu tak jednostek jak i całej społeczności mają miejsce zdarzenia niecodzienne - mówiła dyrektor Dzitowska. - Służą one budowaniu poczucia tożsamości, więzi międzyludzkiej, ukazują wartość i znaczenie osób i zdarzeń. Sprawiają, że odrywamy się od  przytłaczającej codzienności i doceniamy to, gdzie jesteśmy i tych , którzy są i byli obok nas . Mam  nadzieję, że dzisiejszy dzień rozbudzi w nas te dobre uczucia. Sprawi, że wyjdziemy wzmocnieni dobrym wspomnieniem. Powrócimy do dzieciństwa, młodości, zastanowimy się nad wytyczanymi sobie celami i sensem wszystkiego czego doświadczamy.

Na urodziny szkoły przybyli przedstawiciele władz samorządowych miejskich, powiatowych i gminnych, przedstawiciele kuratorium, bibliotek, szkół, przedszkoli, policji , straży, rady rodziców oraz nauczyciele, pracownicy administracji, rodzice i uczniowie.

Urodziny szkoły to czas wspomnień, chwile wzruszeń, podziękowań dla tych wszystkich, którzy tę szkołę tworzyli, w której uczyli i uczą, wychowują, administrują oraz życzeń dla jubilatki od przybyłych gości. Dyrekcja szkoły podziękowania skierowała do dotychczasowych i byłych dyrektorów, wicedyrektorów,  nauczycieli i pracowników emerytowanych oraz z 20-letnim stażem, przyjaciół szkoły, sponsorów - wręczając wszystkim pamiątkową i  zarazem historyczną publikację o szkole i pamiątkowe medale.

Wspomniana książka została przygotowana przez zespół redakcyjny pod kierunkiem Marzanny Chełmickiej i Teresy Zarodkiewicz. To książka utrwalająca dorobek szkoły i wspomnienia wielu osób, które zebrano, aby ocalić od zapomnienia i utrwalić. Okładkę do książki zaprojektowała uczennica klasy VIII Kinga Przygódzka.

Program artystyczny przygotowali uczniowie według scenariusza napisanego przez Barbarę Liberek i Joannę Rachobińską, choreografie przygotowały Iwona Popowska-Szurmak i Izabela Ciosek, nad prezentacją multimedialną czuwały Magdalena Wyrczyńska i Magdalena Machnacka, kostiumy Marianna Kozłowska, dekoracje Anna Sobecka, Wanda Kwiecień, Beata Litewka, Magdalena Imbirska, oprawa liturgiczna Joanna Jędruszczak, Małgorzata Dymkowska.

Dyrektor szkoły Bożena Dzitowska na zakończenie uroczystości przywołała słowa  zasłużonej dyrektor szkoły śp. Józefy Torbus, które wypowiedziała podczas jednej z uroczystości szkolnych, mówiąc: „Na sukces szkoły pracuje cały zespół ludzi, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie, trzeba tylko, aby było to działanie wspólne i jednomyślne”.

Przed galą w sali kinowej uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza w kościele parafii św. Maksymiliana. Po niej przed szkołą odsłonięto pamiątkowy obelisk 60-lecia, a następnie w paradzie przemaszerowano ze szkoły do Miejskiego Centrum Kultury.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

video: SP 2 Płońsk

The Beatles, kabaret Starszych Panów, Łajka w kosmosie i… SP 2 Płońsk, czyli 60 lat minęło komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się