:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

Trwa odbiór ulic – mieszkańcy Płockiej i Warszawskiej mają wiele zastrzeżeń

Rozpoczęły się odbiory przebudowanych ulic: Warszawskiej i Płockiej w Płońsku. Prace nadal trwają. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, cieszą się głównie z tego, że to koniec przebudowy. Ale zastrzeżeń do tych inwestycji nie brakuje…

Zgodnie z umową prace na tych powiatowych ulicach miały być wykonane do końca czerwca.

- Powiat nie przedłużył terminu wykonania robót w oparciu o przeprowadzone postępowanie w 2016 roku – informuje  Agnieszka Goszczyńska, dyrektor wydziału rozwoju gospodarczego i zamówień publicznych w płońskim starostwie. - Prace budowlane z zakresu umowy podstawowej na ulicy Płockiej i ulicy Warszawskiej zostały w większości wykonane. Obecnie trwają obróbki, regulacje, wymiana uszkodzonych elementów, nasadzenia, wprowadzenie organizacji ruchu, sprzątanie na przebudowywanych ulicach itp. Odbiory ulic zgodnie z wnioskiem wykonawcy zostały rozpoczęte i na bieżąco usuwane są zgłaszane usterki i wady na już wykonanych robotach budowlanych. Zgodnie z prowadzonymi odbiorami i ustaleniami z wykonawcą prace na ulicy Płockiej i Warszawskiej w ramach kontraktu pierwotnego powinny zakończyć się w ciągu 7 dni roboczych.

Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, cieszą się głównie z tego, że to koniec budowlanych prac, bo przebudowa  oznaczała utrudnienia, nie tylko w dojechaniu do własnej posesji, ale również prowadzeniu działalności, zlokalizowanych przy tych ulicach.

Zastrzeżeń do wykonanych inwestycji nie brakuje i wygląda na to, że można powiedzieć - hitem będzie zanikający chodnik po jednej ze stron ulicy Płockiej. A nie dość, że wąziuchny, to jeszcze stoją w nim słupy energetyczne. A obok szeroka asfaltowa ścieżka rowerowa.

- Wąsko i proszę spojrzeć, jak w dodatku krzywo – kręci głową  spotkany na ulicy Płockiej mężczyzna. - To po prostu mistrzostwo świata.

- Wszyscy i tak będą musieli chodzić po ścieżce rowerowej, bo ścieżka jest na bogato – mówi spotkana w ogródku pani. – Jakim cudem na tym chodniku ma się zmieścić ktoś z wózkiem?

Mieszkańcy mają również zastrzeżenia do poziomu przebudowanej ulicy, która podobnie zresztą jak wiele płońskich ulic, została wyniesiona w górę. Efekt jest taki, że nowe chodniki na niektórych odcinkach są znacznie wyżej od wjazdów na posesję. I podsypanie kamyków, by poziomy połączyć raczej sprawy nie rozwiąże.

- W niektórych miejscach kilkadziesiąt centymetrów różnicy – komentuje jeden z mieszkańców. – Dlaczego nie można zaprojektować ulicy na podobnym poziomie? Co mają zrobić ci, którzy położyli sobie kostkę? Jak to teraz wyrównać? Po deszczu woda będzie spływać na podwórko.

- Nikt przed budową ulicy nie informował nas, że ulica będzie tak wyniesiona w górę – mówi jeden z mieszkańców.

Ale są i plusy – bowiem oprócz ronda na skrzyżowaniu z ulicą Mazowiecką, powstały zatoki parkingowe – po jednej stronie Płockiej, aż do ronda na skrzyżowaniu z krajową dziesiątką.

Ale o ile w przypadku Płockiej będzie gdzie zaparkować, gorzej to wygląda w przypadku ulicy Warszawskiej, bo tam – przynajmniej z tego, co widać na obecną chwilę, będzie tylko zatoka postojowa naprzeciwko terenu dworca PKS. W tym przypadku również szeroka ścieżka rowerowa – asfaltowa powstała po jednej stronie ulicy.

- Zastanawiam się, dlaczego w czasach takiego natężenia ruchu projektuje się tak wąskie ulice – dzieli się swoimi przemyśleniami w przypadku ulicy Warszawskiej Marcin. – Chodniki i ścieżki rowerowe bardzo szerokie, a ulica tylko na 2 auta. Przejazd karetki, policji, czy straży środkiem ulicy staje się niemożliwy. Auta muszą zjechać na chodnik. Taka tendencja występuje w całym kraju.

Podobnie jak w przypadku Płockiej, tak i na ulicy Warszawskiej nowy chodnik jest wyniesiony w górę. Właściciele niektórych posesji, w tym prowadzący działalność gospodarczą muszą na własny koszt dostosować się do nowego poziomu.

Jak informuje Agnieszka Goszczyńska z płońskiego starostwa,  mieszkańcy ulicy Warszawskiej  zgłosili problem związany z parkowaniem w poniedziałek, 2 lipca podczas wszczętego odbioru.

- Wszystkie dotychczasowe miejsca postojowe zostały zachowane w projekcie i wykonane – argumentuje Agnieszka Goszczyńska.

Do sprawy parkowania na Warszawskiej, chodników na Płockiej  i szerokości ulic wrócimy, zwróciliśmy się bowiem z kolejnym zapytaniem do płońskiego starostwa.

tekst i foto: Katarzyna Olszewska

Trwa odbiór ulic – mieszkańcy Płockiej i Warszawskiej mają wiele zastrzeżeń komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się