:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

Trwa zbieranie podpisów w sprawie ronda

inwestycje, zbieranie podpisów sprawie ronda - zdjęcie, fotografia

Wracamy do tematu ronda na krajowej pięćdziesiątce w Szpondowie (gm. Płońsk) . Mieszkańcy okolicznych miejscowości są zniecierpliwieni oczekiwaniem na rozwiązanie problemu niebezpiecznego skrzyżowania. Wójt gminy Płońsk, Aleksander Jarosławski mówi, że gmina robi w tej sprawie, co tylko może.

Wielokrotnie informowaliśmy, że trwają rozmowy dotyczące poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu krajowej pięćdziesiątki z drogą powiatową w Szpondowie. O tym, że skrzyżowanie jest niebezpieczne a przez drogę krajową trudno się przedostać, nikogo chyba przekonywać nie trzeba.

W środę, 11 kwietnia mieszkańcy okolicznych miejscowości spotkali się przy skrzyżowaniu w Szpondowie.  Ich zdaniem sprawa budowy ronda utknęła w martwym punkcie.

Jacek Sokołowski, mieszkaniec Kownat argumentuje, że choć wójt gminy Płońsk informował na sesji, że rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad zmierzają w dobrym kierunku, to jak się okazuje, zarządca krajowej drogi twierdzi, że pod uwagę brane są lewoskręty a rondo pojawiło się jako jedna z koncepcji.

Sołtys Kozimin, Tomasz Górski mówi, że mieszkańcy nie chcą lewoskrętów, takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia, dla mieszkańców okolicznych miejscowości będzie to skrzyżowanie jeszcze bardziej niebezpieczne, zwłaszcza, że ruch pojazdów po remoncie powiatowej drogi jeszcze się zwiększy.

Zdaniem mieszkańców, najlepszym rozwiązaniem jest budowa ronda i nie byłoby problemu z pozyskaniem ziemi pod budowę. Obecnie trwa zbieranie podpisów pod petycją, popierającą budowę ronda – zebrano ich już 260. Mieszkańcy, którzy chcą się pod petycją podpisać, mogą to zrobić – petycja jest dostępna na stacji paliw Moya w Szpondowie.

Zdaniem wójta Aleksandra Jarosławskiego, źle się stało, że powiat projektując przebudowę swojej drogi, nie uzgodnił rozwiązania problemu skrzyżowania w Szpondowie. Wójt argumentuje, że gmina w sprawie budowy ronda robiła i robi, co tylko może. Odbyło się około 10 spotkań z generalną dyrekcją, a w rozmowach uczestniczył również powiat i gmina Sochocin.

Wójt informuje, że owszem, dyrekcja chce lewoskrętów, mieszkańcy takiego rozwiązania nie chcą, trwają prace nad dokumentacją – gmina wystąpi do gminy Sochocin i powiatu o dofinansowanie dokumentacji. Wójt przyznaje, że najpierw dyrekcja chciała, by samorząd finansował budowę ronda, ale gmina nie może przeznaczyć kilku milionów złotych na skrzyżowanie drogi krajowej z drogą powiatową i po kolejnych rozmowach  pojawiła się ze strony dyrekcji informacja, że być może w przyszłym roku pieniądze się znajdą.

- Biegamy i szukamy rozwiązań – mówi wójt, dodając, że choć widocznie zaczęła już wyborcza kampania, to każde wsparcie w sprawie budowy ronda, w tym podpisy mieszkańców, się przyda.

A co na to zarządca krajowej pięćdziesiątki?

- Samorząd przygotowuje projekt, który uwzględni natężenie ruchu – poinformowała Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału GDDKiA. - Po jego przygotowaniu będziemy mogli podjąć decyzję co do rozwiązania technicznego. Ze wstępnych analiz wynika, że adekwatnym rozwiązaniem jest skanalizowane skrzyżowanie z wyznaczonymi lewoskrętami. Inne rozwiązania są alternatywnymi.

tekst i foto: Katarzyna Olszewska

Trwa zbieranie podpisów w sprawie ronda komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-04-13 10:55:52

    Tam powinno być skrzyżowanie bezkolizyjne !!!!

Dodajesz jako: Zaloguj się