:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C zamglenie

Uroczystości w Arcelinie i inscenizacja kawaleryjskiej szarży

Kulminacją obchodów 98 rocznicy Bitwy Warszawskiej były niedzielne (19 sierpnia) uroczystości w Arcelinie, których finałem była inscenizacja zwycięskiej szarży polskiej kawalerii na oddziały bolszewików w okolicach Płońska, zwanej Bitwą Arcelińską.

Niedzielne uroczystości w Arcelinie (gm. Płońsk) rozpoczęła msza polowa, której przewodniczył  ksiądz Tomasz Markowicz proboszcz parafii św. Ojca Pio w Płońsku w asyście księdza kanonika Stanisława Gutowskiego proboszcza parafii św. Urbana w Baboszewie. Następnie zostały wprowadzone poczty sztandarowe, na maszt wciągnięto flagę państwową, a pod pomnikiem pamięci bohaterów bitwy pod Arcelinem przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów i mieszkańców złożyli kwiaty.

Część pierwszą uroczystości zakończył pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego z 1. Batalionu Kawalerii Powietrznej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Tę część uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z Sochocina.

Następnie rozpoczęła się inscenizacja Bitwy Arcelińskiej. Na wyznaczonym terenie organizatorzy przygotowali odpowiednią scenografię i rekwizyty, aby móc choć trochę przybliżyć widzom teren walk z bolszewikami, a po krótkim wstępie historycznym rozpoczęła się rekonstrukcja bitwy.

W inscenizacji Arcelin 2018 brali udział szwoleżerowie 1 Pułku Szwoleżerów im. marszałka Józefa Piłsudskiego z Warszawy Szwadron jazdy RP, Stowarzyszenie 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. pułkownika Bolesława Mościckiego z Warszawy, 22 Pułk Ułanów z Garbatki, 11 Pułk Ułanów z Radomia, grupa rekonstrukcji historycznej GRH Gregor z Puław i lokalna młodzież po stronie polskiej jako piechota 201 Pułku Szwoleżerów czyli pułku zapasowego. Narrację  historyczną  podczas inscenizacji  prowadził dowódca kawalerii ochotniczej i zastępca dowódcy szwadronu Wojska Polskiego, rotmistrz Robert Woronowicz,  a z pola bitwy rotmistrz Adam Sujecki w barwach 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Nad bezpieczeństwem inscenizowanych wybuchów czuwał 2 Pułk Saperów z Kazunia.

Organizatorami 98 rocznicy bitwy pod Arcelinem byli: gmina Płońsk, Starostwo Powiatowe w Płońsku i miasto Płońsk.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

 

Jak to było?

W 1920 roku w obliczu bolszewickiego najazdu Polacy musieli stanąć do walki w obronie odzyskanej niedawno niepodległości - na Mazowszu stacjonowały dwie rosyjskie armie, mając znaczną przewagę nad Polakami.

Bolszewicy zaatakowali Płońsk wieczorem, 16 sierpnia a jego utrzymanie wydawało się niemożliwe, bolszewicy podchodzili bowiem do pierwszych zabudowań. Polskie pozycje pod Płońskiem obronił, prowadząc brawurową szarżę, 1 pułk szwoleżerów majora Jerzego Grobickiego. 17 sierpnia do Płońska dotarł  201 pułk szwoleżerów, który zorganizował obronę na linii Ćwiklina, wysuwając zwiad do Arcelina i ubezpieczając kierunek Baboszewo - Płońsk. Gdy 17 sierpnia bolszewicy znowu  zaatakowali Płońsk, ponownie zostali pokonani w okolicy Arcelina. Bitwa trwała kilka godzin, przy czym dużą rolę odegrała szarża kawalerii w momencie zagrożenia - 1 pułk szwoleżerów otrzymał już rozkaz wycofania się na Płońsk. Kawaleria w kilku falach uderzyła na piechotę bolszewików odnosząc zwycięstwo. Kilka godzin później na pole bitwy przyjechał dowódca 5 Armii, gen. Władysław Sikorski i udekorował żołnierzy krzyżami Orderu Virtuti Militari. Bitwa o Płońsk, znana z brawurowej szarży kawalerii zakończyła istotną część operacji warszawskiej i dzięki niej bolszewikom nie udało się wyjście na tyły polskiej 5 Armii. (ko)

Uroczystości w Arcelinie i inscenizacja kawaleryjskiej szarży komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się