:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C lekkie zachmurzenie

Wernisaż prac Dominika Woźniaka

wystawy, Wernisaż Dominika Woźniaka - zdjęcie, fotografia

Z jego obrazów każdy może wyczytać to co chce. Artysta daje widzowi swobodę, nadając jedynie temat i dbając o oszczędność formy. Jakie są prace Dominika Woźniaka i czym wyróżnia się jego twórczość - o tym dowiedzieli się uczestnicy piątkowego, 12 stycznia, wernisażu „Twórczość nieograniczona - rysunek/malarstwo”.

Dzieła młodego mistrza pędzla można oglądać w sali wystawienniczej płońskiego MCK do 19 lutego, więc zainteresowani sztuką mają jeszcze okazję poznać oryginalne prace. W piątkowy wieczór natomiast był czas, by porozmawiać z twórcą nie tylko na temat jego dzieł. Ich motywem przewodnim są figury płaszczyznowe, marionetki, których twarze rzadko kiedy widać. Jak zaznaczał Dominik Woźniak - to celowy zabieg stosowany po to, by każdy widz mógł dopowiedzieć swoją historię do zaprezentowanej scenki. Symbolika i metafora są szczególnie istotne. W pracach ukryte są znaczenia, wiele prac prezentuje sylwetki z pewnymi „brakami”, „ułomnościami” (np. bez ręki), co ma podkreślać, że nikt z nas nie jest bez wad.

Do obrazów wkradają się głównie tradycje narodowe, zwyczaje i obrzędy, zarówno dawne, jak i współczesne (np. Kwietna Niedziela przedstawia Niedzielę Palmową, jest też Noc Kupały, czyli Noc Świętojańska, a także Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny). Zaklęte w dziełach ludzkie doznania, myśli, odczucia i pragnienia dają do zrozumienia, że nie ma wolności absolutnej, ponieważ ograniczają nas wartości, zasady czy normy kulturowe.

Co ciekawe, artysta opisuje swoje pracę ozdobną czcionką po to, by umożliwić poznanie charakteru dzieła, a także stosuje ją jako element dekoracyjny.

Małgorzata Wielechowska

foto: Małgorzata Wielechowska

Miejsce zdarzenia mapa Płońsk


Wernisaż prac Dominika Woźniaka komentarze opinie

  • gość II - niezalogowany 2018-07-29 09:59:19

    Niezwykle płodny i wyjątkowy Artysta. Wystawa bardzo pouczająca. Miałam okazje uczestniczyć.

Dodajesz jako: Zaloguj się