- Ekscelencjo, proszę o modlitwę za nas i poświęcenie tej świątyni - tymi słowami proboszcza ks. Tadeusza Milczarskiego rozpoczęła się w niedzielę 2 grudnia, wyjątkowa msza w odremontowanym, zabytkowym kościółku parafii św. Michała Archanioła w Kucicach.
W maleńkiej parafii w Kucicach, liczącej zaledwie 592 wiernych, niedziela 2 grudnia była bardzo wyjątkowa i uroczysta. W tym dniu dokonano poświęcenia kościoła, który przeszedł generalny remont. Mszy przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, który dokonał aktu poświęcenia kościoła, namaszczenia i poświęcenia ołtarza.
- Z ogromnym podziwem patrzę na wielkie dzieło, jakiego udało się dokonać waszej wspólnocie parafialnej z księdzem proboszczem na czele – mówił podczas homilii biskup Piotr Libera. - W czasach gdy w wielu krajach zamyka się świątynie, w czasach gdy sprzedaje się świątynie, zamienia na kluby, siłownie, kawiarnie, w tych czasach chrześcijanie z Kucic oddają Panu Bogu pięknie odnowiony zabytkowy kościół. Jest to coś niezwykłego. Razem wspólnie dokonaliście rzeczy wielkiej.
Biskup Libera przekazał na ręce proboszcza apostolskie błogosławieństwo od papieża Franciszka oraz na potrzeby wspólnoty parafialnej kielich mszalny z paterą.
Proboszcz ks. Tadeusz Milczarski witając zacnego gościa, podziękował za przyjęcie zaproszenia i zainteresowanie sprawami remontu kościoła w Kucicach i w podziękowaniu podarował biskupowi album dokumentujący remont kościoła oraz drewniany gwóźdź ze starej podłogi.
Witając przybyłych na tę uroczystość przedstawicieli gminy, kurii płockiej oraz księży z dekanatu płockiego, osoby zaangażowane w remont kościoła i mieszkańców Kucic proboszcz opowiedział o krótkiej historii remontu kościoła.
- Gdy rozpoczynaliśmy prace remontowe wydawało się, że najważniejszym zadaniem jest zebranie potrzebnych środków i realizacja zgodna z projektami – opowiadał ks. Milczarski. - Dziś, gdy jesteśmy na finiszu, widzę że udało się osiągnąć znacznie więcej, zbudowaliśmy wspólnotę.
Podczas uroczystego nabożeństwa podpisano akt poświęcenia ołtarza i odnowionego kościoła w Kucicach. Aktu podpisania dokonali biskup Piotr Libera, kanclerz kurii płockiej ks. kanonik Piotr Grzywaczewski, poseł Maciej Małecki, wójt Adam Sobiecki, ekonom ks. kanonik Robert Banasiak, ekonom ks. Roman Bagiński, proboszcz parafii Kucice ks. Tadeusz MIlczarski, kierownik wydziału zabytków w Warszawie Krzysztof Kaliściak, kierownik delegatury mazowieckiego konserwatora zabytków Wanda Gołębiewska, projektant i kierownik budowy Andrzej Gołatowski, inspektor nadzoru Bogusław Wierzchowski i dziekan ks. kanonik Marek Zawadzki.
Historia remontu w pigułce
A jak to wszystko się zaczęło?
Jak wspominał na uroczystości ksiądz proboszcz, to miały być tylko kosmetyczne poprawki, ale po konsultacji z konserwatorem zabytków, trzeba było wykonać badania mykologiczne. I tak, ze względu na głęboko posuniętą erozję drewna oraz przechył jego bryły, kościół trzeba było zamknąć. Tak więc, aby remont doszedł do realizacji potrzebne były pieniądze, koszt ok. 700 tys. zł. Parafianie zebrali 150 tysięcy, pozostałe środki pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Lokalnej Grupy Działania oraz Kurii Diecezjalnej Płockiej. Prace rozpoczęły się 12 marca 2017 roku pod przewodnictwem ekonoma diecezjalnego ks. kan. Romana Bagińskiego. Pierwszy etap, polegający na podniesieniu kościoła o 50 cm wykonał Mirosław Jechna, następnie wykopano i zalano fundament, wymieniono podwaliny, uzupełniono belki w ścianie, wymieniono belki stropowe oraz sufit i podłogę. Do kolejnego etapu przystąpiono latem 2018 roku. Jego realizacji podjął się Kazimierz Jagiełła z Podhala. Wymieniono lisice, nowy szalunek, zakonserwowano okna, na kruchcie i zakrystii położono nowy gont. W ramach prac dodatkowych wykonano odwodnienie, instalację odgromową, elektryczną oraz chodnik procesyjny. Został również odrestaurowany przez pracownię konserwatorską Fausek Art Z Torunia ołtarz główny. Ufundowano także nowy ołtarz soborowy wraz z ambonką, żyrandol, wieczną lampkę, kinkiety, krzyż procesyjny, ołtarz, szafy do zakrystii, organy. Ale to jeszcze nie koniec. Pozostał remont dachu, więźby i wieżyczki oraz renowacja wnętrza świątyni i bocznych ołtarzy.
tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Wielki dzień w historii Kucic - msza w pięknie odnowionym zabytkowym kościółku komentarze opinie