:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C rozproszone chmury

Wielkie brawa - super wesele w Stróżewie

Śpiewy, tańce, stół pełen jadła, specjalna scenografia – w szkole w Stróżewie (gm. Załuski) odbyło się wesele Jagny i Boryny. To wszystko w ramach Dnia Patrona szkoły im. Władysława Reymonta. Impreza z pomysłem, z luzem, a jednocześnie twórcza. Brawo.

Siedemnaście lat temu 25 maja 2001 roku Szkoła Podstawowa w Stróżewie przyjęła  imię wielkiego patrioty, noblisty Władysława Stanisława Reymonta. Dzień 25 maj jest zatem dniem patrona szkoły. Dyrektor szkoły Ewa Dylewska podczas uroczystości mówiła: - Drogi patronie, dzisiejsza obecność i pamięć świadczą o naszej dumie, pamięci i ukochaniu tego co polskie, reymontowskie.

Po oficjalnej części wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu szkoły i  powitaniu zgromadzonych gości, uczniów i rodziców przez dyrekcję szkoły nadszedł czas wesela.

„Wychodź, druhenko, wychodź Kasieńko, na wesele czas. Będą tam grały, będą śpiewały skrzypce i bas” - tymi słowami uczennica Maja Rakwalska zaprosiła wszystkich zgromadzonych w szkolnej izbie (sali gimnastycznej) na program artystyczny, na weselisko Jagny I Boryny w Lipcach. Wspaniała dekoracja (izba weselna stylizowana na chłopską, garnki, pająki ludowe u sufitu, malwy, maki, garnki i drewniane stoły) i stylizowane stroje, przeniosła wszystkich w czasy reymontowskich „Chłopów”.

Jednym z gości weselnych był szkolny zespół ludowy „Stróżewiacy”, prowadzony przez Halinę Ciarkę, który wytańczył i wyśpiewał oberka, trojaka, "W moim ogródeczku" i lipkę.

Nie zabrakło również muzykantów. Na „wesele reymontowskie” w Stróżewie przybyli artyści zespołu „Wiecznie młodzi" pod kierunkiem Zygmunta Malewicza, którzy wyśpiewali m.in. „Karolinkę”, „Jadą goście jadą”, „Dziura w desce”, „Szła dzieweczka do laseczka”, zapraszając tym samym gości weselnych do tańca.

- Tany ciągnęły się łańcuchem jednym, bez przerwy ni przystanku, bo co muzyka zaczynała rżnąć nowego, naród sie podnosił z nagła, krzyk ochoty trząsł całym domem i rzucali się w tan z zapamiętaniem, z szaleństwem, jakoby w burze i w bój, na śmierć i życie. I tańcowali! I tańcowali! - tymi słowami zakończyła program artystyczny na dzień patrona Maja Rakwalska.

Autorami scenariusza programu artystycznego na święto szkoły byli: Helena Sobczyńska i Zygmunt Malewicz. W programie wystąpili: Maja Rakwalska - narrator, Kamil Szulborski - Boryna, Julia Marmuziewicz - Jagna, Weronika Czepkowska - Dominikowa, Julia Kozłowska - Hanka, Justyna Wasilewska - Jagustynka, Kacper Kosela - Antek, Mariusz Więcław - Kowal, Ola Bojas - Kuma, Nikola Suska - Kuma II, Dominik Rakwalski – Wójt.

W święto patrona szkoły zaangażowała się również rada rodziców i przygotowała biesiadę weselną dla dzieci i zaproszonych gości, przygotowując prawdziwie weselne przysmaki z reymontowskiej izby. Na stołach zagościły potrawy własnoręcznie przygotowane z rodzimych i lokalnych produktów: kartoflak, pagaje z jabłkiem, chleb na zakwasie, makowiec, miodowiec, kaszanka, pierogi z domowym twarogiem, bigos z grzybami z rodzimych lasów, kompot z owoców regionalnych.

Goście obdarowali uczniów prezentami przekazując na ręce pani dyrektor książkę o Polsce i obraz z ziaren, a organizatorzy dla gości przygotowali pamiątkowe serduszka łowickie.

To było wesele, że ho ho! By zobaczyć jak to wyglądało przygotowujemy materiał filmowy – będzie można zobaczyć wesele w Stróżewie w pigułce. Jak materiał będzie gotowy opublikujemy go na portalu Płońszczaka.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Wielkie brawa - super wesele w Stróżewie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się