:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C bezchmurnie

Wieniec, chleb i ziarno na dożynkach w Nowym Mieście

Gminno-parafialne dożynki w Nowym Mieście odbyły się w niedzielę, 2 września.

Tradycją dożynek jest poświęcenie przygotowywanego z ziaren, owoców i kwiatów dożynkowego wieńca i chleba. W gminie Nowe Miasto podczas corocznych dożynek oprócz dożynkowego wieńca i chleba, tradycją jest  przyniesienie do kościoła ziarna oraz chlebów upieczonych z tegorocznego zboża przez przedstawicieli wiosek z gminy Nowe Miasto. 

 W Nowym Mieście uroczystość  dożynkowa rozpoczęła się mszą św., której przewodniczył proboszcz ks. Wojciech Brzozowski. Msza rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych, a następnie wniesiono wieniec dożynkowy (tegoroczny przygotowali mieszkańcy Władysławowa), chleby z wiosek, kosz z darami z tegorocznych zbiorów owoców i warzyw oraz ziarna, które podczas mszy zostały poświęcone.

Uroczysta msza dożynkowa zakończyła się procesją z darami tegorocznych zbiorów, a po mszy na dziedzińcu przed  kościołem nastąpiło dzielenie się chlebem, o którym podczas mszy mówił ks. Brzozowski.

- Chleb jest symbolem człowieczeństwa, serca, dobroci, życzliwości a  dzieląc się chlebem dzielimy się sobą, chcemy sobie wzajemnie pomagać, być dla siebie dobrzy i życzliwi bo wszyscy jesteśmy Polakami – mówił proboszcz. - Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, i w takim duchu mamy żyć i w takim duchu mamy się odnosić do siebie, i takim duchu mamy siebie traktować. To jest głębokie rozumienie człowieczeństwa i chrześcijaństwa ,bo wszyscy wychodzimy od takich samych prarodziców Adama i Ewy.

Po zakończonej mszy głos zabrał wójt gminy Nowe Miasto Sławomir Zalewski, który dziękując rolnikom za ich ciężką pracę i trud, przypomniał słowa naszego wielkiego Polaka świętego Jana Pawła II: „Oddaję hołd  tym rękom, które z trudnej i ciężkiej ziemi wydobywają chleb dla kraju a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi bronić”. Wójt podziękował również wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczne przygotowania dożynek: proboszczowi  ks. Wojciechowi  Brzozowskiemu za celebrację mszy i ks. Pawłowi Szymańskiemu za czuwanie nad sprawami organizacyjnymi, pocztom sztandarowym, sołtysom, radnym, chórowi, ministrantom , pracownikom urzędu gminy oraz mieszkańcom, którzy przygotowali dary z tegorocznych zbiorów.

 Święto dożynkowe w Nowym Mieście zakończyło się na dziedzińcu kościoła poczęstunkiem przygotowanym przez pracowników urzędu gminy. Mieszkańcy mogli skosztować białego barszczu, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, ciast, owoców i różnych rodzajów chleba.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Wieniec, chleb i ziarno na dożynkach w Nowym Mieście komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się