:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C rozproszone chmury

Wystawili „Drabinę”

Kiedy: 2018-04-22 , godzina: 16:00 | Gdzie: sala teatralna parafii św. Maksymiliana w Płońsku

Premiera spektaklu „Drabina”, wystawionego w niedzielę, 8 kwietnia w sali widowiskowej w podziemiach kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku to autorski projekt Nieformalnej Grupy Teatralnej „Na deskach”.

Grupa „Na deskach” składa się z uczniów  klas 7 Szkoły Podstawowej im. Walerego Jędrzejewicza nr 2 w Płońsku i księdza Radka Dąbrowskiego. A jak powstała?

- Wszystko zaczęło się od przygotowania szkolnych jasełek – opowiada ksiądz Radek. - Zrobiłem je razem z klasami siódmymi, które uczę religii. Jasełka były w nowatorskiej formie – dotykały problemów młodzieży i zyskały duże uznanie zarówno u widzów, jak i biorących w nich udział aktorów. I to w tych drugich pojawiła się ogromna potrzeba kontynuowania tej formy wyrazu, jakim jest aktorstwo, wyrażana nieustannym „psze księdza… zróbmy coś jeszcze”… Po prostu zarazili mnie swoją energią i chęcią działania. Zaufali, że razem możemy tworzyć ciekawe formy teatralne. Wymyśliłem zatem, że przygotujemy coś na wielki post. Ostrzegłem, że ma to być pełnoprawny teatralnie spektakl! Resztę zrobił entuzjazm i energia tych młodych, utalentowanych ludzi. Tak powstała „Drabina” – dramat w trzech aktach o zbrodni, grzechu, pokucie i nawróceniu. Zgodnie z założeniami: na deskach sceny, w świetle reflektorów, z ciężką kurtyną i wyzwaniami związanymi z ekspresją gry aktorskiej. Stworzyliśmy godzinne przedstawienie w których udział bierze kilkunastu aktorów i kilka osób obsługi technicznej. Bo wszystko – i jestem szalenie dumny z moich uczniów – przygotowaliśmy sami: scenariusz, scenografię, rekwizyty zdobywane w zadziwiające sposoby, reżyserię światła, sposoby emisji głosu, projekt plakatów, druk biletów. Kosztowało nas to dwa miesiące ciężkiej pracy. Ale z efektu jesteśmy dumni. Nasi widzowie otrzymują naprawdę dobrze przygotowane przedstawienie, które skłania do rozmyślań.

Premiera spektaklu miała miejsce w niedzielę,  8 kwietnia. Osoby zaangażowane w to przedsięwzięcie to uczniowie klas 7e i 7d SP nr 2 w Płońsku: Bartłomiej Koźniewski, Maria Domańska, Michał Kozarzewski, Ola Kozłowska, Julia Leszczyńska, Zuzia Mysiewicz, Marta Gruszka, Marta Antosik,  Maja Brzezińska,  Ania Marek, Weronika Dębska, Emilia Małecka, Olga Syska, Julia Kraśniewska, Aleksandra Ziemkiewicz, Ewa Dychto, Adam Koźniewski, Wiktoria Zabłocka, scenariusz i reżyseria - ks. Radek Dąbrowski.

I uwaga, na koniec  dobra wiadomość - 22 kwietnia o godz. 16 spektakl będzie wystawiony ponownie - bilety są dostępne w parafii św. Maksymiliana Kolbego. (ko)

foto: zbiory ks. Radka Dąbrowskiego

Wystawili „Drabinę” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się