:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C bezchmurnie

Wzruszająca inscenizacja walk powstańczych w Raciążu

W sobotę, 4 sierpnia, plac przed kościołem w Raciążu zamienił się w warszawską powstańczą ulicę.

A wszystko to za sprawą przygotowanej przez Jednostkę Strzelecką 1006 Płońsk i Pluton Raciąż rekonstrukcji walk Powstania Warszawskiego. Zebrani na placu mieszkańcy Raciąża i przyjezdni goście byli świadkami inscenizacji z życia warszawskiej ulicy latem 1944 roku. Były stragany z różnorakimi towarami oraz kwiaciarki. Potem inscenizatorzy odtworzyli sceny walk powstańców z Niemcami. Wielkim wydarzeniem był zainscenizowany przelot niemieckiego samolotu, który krążył nad widzami w Raciążu dodając całej rekonstrukcji realizmu tamtych wydarzeń. Jak komentowali widzowie, było to bardzo wielkie przeżycie, wyzwalające dreszcz strachu, a po chwili krótka refleksja, że my dziś tylko to oglądamy, a dla  powstańców to były 63 dni walki, odgłosów wystrzeliwanych pocisków, zrzucanych bomb, krzyku i płaczu bliskich a także zwykłego zmęczenia i strachu.

Tych wszystkich emocji nie da się opisać, ale jedno jest pewne - to było bardzo realistyczne i wzruszające widowisko i niejednemu z widzów popłynęła łza.

Po zakończonej inscenizacji organizatorzy zaprosili widzów do obejrzenia wystawy poświęconej mieszkańcom Raciąża i okolic, którzy walczyli w powstaniu oraz do obejrzenia materiałów wykorzystanych podczas rekonstrukcji.

A potem, na skwerku, organizatorzy zorganizowali miłą niespodziankę - koncert „Raciąż śpiewa zakazane piosenki”. Koncert rozpoczął się piosenką z filmu „Polskie drogi” poprzez piosenki powstańcze i z lat okupacji, a zakończył wspólnym odśpiewaniem przez organizatorów i widzów powstańczej piosenki, właściwie hymnu powstańców warszawskich -  „Warszawskie dzieci”. W koncercie wystąpili: zespół rodziny Wiśniewskich „Moja rodzina”, Patrycja Mika oraz uczestnicy wcześniej zorganizowanych warsztatów.

Podczas koncertu przewidziano również finał projektu „Miejscowy patriota",  realizowanego przez fundację „Tak dla rodziny”. Projekt „Miejscowy patriota” to warsztaty wokalne i plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych organizowane w trzech miejscowościach: Raciąż, Ojrzeń i Grudusk. Podczas warsztatów uczestnicy śpiewają pieśni patriotyczne, pieśni ludowe, poznają oraz uzupełniają swoją wiedzę na temat historii Polski, a na warsztatach plastycznych wykonują kokardy narodowe.

Podczas koncertu nastąpiło uroczyste uruchomienie w telefonach komórkowych aplikacji „Miejscowy patriota”, autorstwa Mikołaja Wiśniewskiego. Aplikacji mobilnej, która zawiera  historię tego miejsca, tego miasta, historię przodków. Zawiera też wydarzenia historyczne, które działy się w Raciążu. Bo właśnie to miasto przystąpiło jako pierwsze do aplikacji, w której – miejmy nadzieję – pojawią się też pozostałe gminy z naszego terenu.

Organizatorami sobotniej imprezy byli: Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk, gmina Raciąz,  miasto Raciąż oraz MCKSiR w Raciążu.

tekst i foto: Katarzyna Kołodziejczyk

Wzruszająca inscenizacja walk powstańczych w Raciążu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się